Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Media

Patrz, jaka nieruchomość! (odc. 2) Kto napisze nowy scenariusz dla kina Wenus

„Patrz, jaka nieruchomość!” to nowy cykl, w którym Nieruchomosci-online.pl opisuje najbardziej zaskakujące ogłoszenia pojawiające się na portalu oraz stojące za nimi historie właścicieli. Będziemy w nim odkrywać dla Was mniej znaną stronę rynku nieruchomości. Czasami będzie to zapomniany budynek sprzed setek lat, czasami perełka architektury czy supernowoczesny dom prawie jak z filmu science fiction. Zawsze będzie jednak nietypowo.

Dowiedz się więcej »

Podatek od najmu w 2024 roku: czy będą duże zmiany?

Cytat „Nowy rok często przynosi zmiany podatkowe. Sprawdzamy więc, czy podatek od najmu w 2024 roku ulegnie zmianom pod względem zasad naliczania i poboru. To pytanie wydaje się jak najbardziej zasadne, bo rok 2023 przyniósł dość istotne zmiany związane z zasadami opodatkowania wynajmu. Pod pojęciem „podatku od najmu” należy rozumieć nie tylko podatek dochodowy. W 2024 r. wynajmujący zapłacą również wyższy podatek od nieruchomości.”

Dowiedz się więcej »

Jak legalnie wykorzystywać AI w biznesie?

Od kiedy sztuczna inteligencja stała się dostępna na wyciągnięcie ręki, towarzyszy nam w codziennej pracy, znacznie ułatwiając zadania. O czym musimy wiedzieć, korzystając z jej wytworów? Kto ponosi za nie odpowiedzialność? O prawnej stronie narzędzi zasilanych AI, pisze Piotr Kantorowski.

Dowiedz się więcej »

Budownictwo mieszkaniowe I 2024: o 22,7% mniej oddanych mieszkań

Cytat „Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wyników budownictwa mieszkaniowego w styczniu 2024 roku. Wynika z nich, że w badanym okresie oddano do użytkowania o 22,7% mniej nowych mieszkań niż w analogicznym okresie 2023 roku. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.”

Dowiedz się więcej »

Mieszkania na wynajem są coraz mniejsze

Cytat „Styczeń przyniósł ożywienie na rynku najmu. Z danych Otodom wynika, że liczba wyszukiwań wzrosła o 50% w stosunku do grudnia 2023, a liczba ofert mieszkań na wynajem jest o 38% wyższa r/r. Mieszkania do wynajęcia są mniejsze, ale lepiej wyposażone. „

Dowiedz się więcej »

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce 2023

Cytat „Po wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 r. polski rynek inwestycyjny konsekwentnie radził sobie z jej reperkusjami, by następnie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami związanymi z wojną na Ukrainie, rosnącymi stopami procentowymi czy inflacją. Pomimo utrzymania stabilnego wolumenu inwestycji przez trzy trudne lata, w 2023 r. nastąpiło nieuchronne i spodziewane spowolnienie.”

Dowiedz się więcej »