Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Media

Deratyzacja – czyj to obowiązek i jak ją właściwie przeprowadzić?

Cytat „Deratyzacja to obowiązek prawny, który dotyczy każdego właściciela, jak również zarządcy nieruchomości. Wynika wprost z przepisów, które w intencji ustawodawcy mają na celu kontrolę populacji szkodników i minimalizację zagrożeń z nimi związanych – przede wszystkim rozprzestrzeniania chorób zakaźnych. W gminach właśnie rozpoczyna się okres drugiej, jesiennej rundy deratyzacyjnej, a zatem warto poznać szczegóły, kto i w jaki sposób powinien przeprowadzić działania eliminujące problem niechcianych gryzoni.”

Dowiedz się więcej »

Na rynku sprzedaży domów wzrost cen przyspieszył. Tak stawki zmieniały się w ostatnich latach [Wykres]

Cytat „Od 1,7 proc. w Gdańsku po ponad 4 proc. we Wrocławiu, Krakowie i Łodzi – tak w II kw. 2022 r. rosły średnie kwoty płacone za domy jednorodzinne w przeliczeniu na metr kwadratowy – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Cenatorium. Choć wzrost średnich cen transakcyjnych przyspieszył, to jednak nie tak bardzo jak na rynku sprzedaży małych mieszkań.”

Dowiedz się więcej »

Dynamika cen materiałów budowlanych hamuje

Cytat „Po wiosennej górce dynamiki cen materiałów budowlanych na rekordowym dotąd średnim poziomie 34 proc. licząc rok do roku, w sierpniu tempo drożyzny hamowało już do 25 proc. Oznacza to przyspieszanie spadków parametrów uciążliwej dla budowlanki hossy do 4 pp. miesięcznie. Choć to za wcześnie na świętowanie powrotu rynku do normalności, to jednak sytuacja zdaje się powoli zmierzać w pożądanym kierunku.”

Dowiedz się więcej »