Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Media

Podatek katastralny wywróciłby do góry nogami rynek i portfele właścicieli mieszkań? Sprawdzamy wady i zalety daniny

Cytat „Zamiast podatku od nieruchomości podatek katastralny? O takim rozwiązaniu w Polsce ciągle się mówi. Czy inna formuła opodatkowania nieruchomości byłaby dobrym pomysłem? Przeciwnicy daniny uważają, że miałaby ona druzgocący wpływ na kieszenie właścicieli mieszkań, zwolennicy natomiast sądzą, że mogłaby wpłynąć pozytywnie m.in. na zagospodarowanie przestrzenne gmin.”

Dowiedz się więcej »

Co z umową najmu w przypadku sprzedaży mieszkania?

Cytat „Sytuacja, w której dochodzi do sprzedaży wynajmowanego mieszkania, nie należy do rzadkości. Stanowi ona jednak źródło obaw zarówno po stronie wynajmującego, jak i najemcy. Ten pierwszy boi się bowiem roszczeń ze strony lokatora, a ten drugi utraty dachu nad głową. Czy zasadnie? Jaki wpływ na umowę najmu ma sprzedaż nieruchomości? Na te pytania odpowiada Patryk Wajda – Specjalista ds. Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.”

Dowiedz się więcej »

Nastroje pośredników w IV kwartale 2021 – spotkanie online z ekspertami już 25 stycznia 2022 r.

Przed nami raport z kolejnego badania nastrojów pośredników (INPON) w IV kwartale 2021 r. oraz omówienie sytuacji, jaka obecnie panuje na rynku nieruchomości. Zapraszamy na spotkanie online z ekspertami, które odbędzie się 25 stycznia 2022 roku w godzinach 11:30-13:00. Do rozmowy zaprosiliśmy znamienitych gości – przedstawicieli środowiska pośredników oraz ekonomistów. Spotkanie online będzie okazją do omówienia indeksu, ale też do dyskusji, co wpływa na nastroje w branży. Udział w konferencji jest bezpłatny, a transmisja na żywo będzie prowadzona na naszych kanałach na Facebooku i YouTubie.

Dowiedz się więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym: ile kosztują lokale z drugiej ręki w największych miastach? [MAPA]

Cytat „Rok 2021 był niezwykle gorącym czasem na rynku nieruchomości. Czy zbliżamy się powoli do końca szaleńczych wzrostów cen? Analiza danych portalu Nieruchomosci-online.pl po IV kwartale 2021 r. pozwala na postawienie takiej tezy w przypadku nieruchomości z drugiej ręki. Co prawda w większości miast ceny rosły we wszystkich segmentach, ale dwucyfrowe wartości należały do wyjątków. A były i takie gminy, w których zaobserwowano nawet spadki, choć mieszkania, domy i działki to wciąż rozchwytywany towar.”

Dowiedz się więcej »

Ile za wynajem mieszkania po podwyżce stóp procentowych?

Cytat „Czarny scenariusz dla setek tysięcy kredytobiorców w Polsce zrealizował się szybciej, niż można było zakładać jeszcze pół roku temu. Stopy procentowe NBP nieomal z dnia na dzień dynamicznie wzrosły, tym samym pociągając za sobą wzrost rat kredytów. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec, ale ważne jest również podkreślenie, że podwyżkę stóp procentowych prawdopodobnie odczują także ci, którzy nie mają zaciągniętych kredytów, za to swoje mieszkania wynajmują.”

Dowiedz się więcej »