Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Media

Budownictwo ma mniejsze zaległości, ale obawia się sankcji

Cytat „Sytuacja finansowa branży budowlanej jest dość stabilna. Zaległości budownictwa w I kwartale tego roku zmniejszyły się o 9 proc. i wynoszą 5,4 mld zł. Jednak choć właściciele firm budowlanych popierają sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, to obawiają się ich negatywnego wpływu na ich finanse – wynika z badania „Skaner MŚP” realizowanego cyklicznie przez Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.”

Dowiedz się więcej »

Mieszkania zaczęły tanieć. Im większe, tym łatwiej o przecenę

Cytat „Rosnące stopy procentowe, drożejące kredyty i jednocześnie spadająca zdolność kredytowa sprawiły, że w I kw. 2022 r. nad rynek sprzedaży mieszkań napłynęły dawno niewidziane obniżki cen – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Choć kawalerki także zanotowały spadek średnich płaconych kwot, to ogólnie panowała zasada – im większy metraż, tym łatwiej o przecenę.”

Dowiedz się więcej »

Na ratę kredytu pójdzie już prawie 90 proc. pensji. W tych regionach jest najgorzej

Cytat „To już dziewiąty miesiąc z rzędu, gdy Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podniesienie stóp procentowych. Tym razem o kolejne 75 pb. Już dziś mieszkańcy kilku województw w Polsce wydają na ratę kredytu ponad 80 proc. pensji netto, a decyzja Rady sprawi, że coraz mocniej zbliżamy się do sytuacji, w której na spłatę hipoteki trzeba będzie przeznaczyć niemal całą wypłatę. Po czerwcowej podwyżce są regiony, gdzie rata pochłonie blisko 90 proc. średniego wynagrodzenia — wynika z szacunków Business Insider Polska.”

Dowiedz się więcej »

Ceny mieszkań nie spadną, ale jest szansa na okazje

Cytat „W minionym roku wzrosty cen mieszkań były dwucyfrowe, jednak chętnych na zakup lokum nie brakowało. Obecna sytuacja prezentuje się zgoła inaczej – niska dostępność kredytów może spowodować, że popyt na mieszkania będzie znacznie mniejszy. Czy to oznacza, że nieruchomości mieszkaniowe zaczną tanieć? Niekoniecznie, bowiem przeszkodą do obniżek są rosnące koszty budowy. Są jednak szanse na okazyjne zakupy – czytamy w najnowszym raporcie Evaluer Index 2022 opracowanym przez Emmerson Evaluation.”

Dowiedz się więcej »

Ceny najmu mieszkania rosną w zawrotnym tempie

Cytat „Najem mieszkań jest coraz droższy. Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że ceny najmu urosły przez trzy miesiące aż o 15%, a w porównaniu do ubiegłego roku o 24%. Wzrosty podkręca ogromny popyt na wynajem generowany przez uchodźców z Ukrainy. Niemniej jednak wysokie stopy procentowe powodują, że najem jest tańszy niż rata kredytu.”

Dowiedz się więcej »

Coraz trudniej o hipotekę. Zdolność kredytowa mocno spada

Cytat „Seria podwyżek stóp procentowych w połączeniu z nowymi zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego dla banków drastycznie obniżyły dostępność kredytów hipotecznych. Z wyliczeń Expandera wynika, że rodzina z dwójką dzieci i dochodem 6 tys. zł netto może pożyczyć tylko 40 proc. tego, co jeszcze we wrześniu 2021 roku. To się też przekłada na spadek popytu na mieszkania, szczególnie na rynku pierwotnym. Za tym może pójść spadek cen, chociaż nie nastąpi to gwałtownie.”

Dowiedz się więcej »

Korekta na rynku działek wprowadziła się do dużych miast. Nowy raport Bankier.pl i Otodom

Cytat „Kwiecień wpisał się w tegoroczną tradycję i był kolejnym miesiącem, który przyniósł obniżki oczekiwań sprzedających działki budowlane – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Tym razem jednak spadki znacznie częściej można było spotkać w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży parcel położonych w stolicach województw.”

Dowiedz się więcej »