Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Media

Coraz trudniej sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym. „Do niedawna ustawiały się kolejki”

Cytat „W ostatnich miesiącach coraz mniej Polaków decyduje się na zakup mieszkania, a powodem jest brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów. Możliwości zaciągnięcia kredytu w dużym stopniu ograniczyła rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która nałożyła na banki obowiązek dodawania 5 pp. buforu do obecnej wysokości stopy procentowej. Branża deweloperska apeluje o złagodzenie rekomendacji, co mogłoby umożliwić wielu osobom zakup mieszkania lub domu. Co ciekawe, odkładanie tej decyzji na później nie musi wcale oznaczać niższej ceny. Mniejszy popyt na rynku nieruchomości wprawdzie ograniczył wzrost cen, ale nie spowodował spektakularnych spadków.”

Dowiedz się więcej »

Podatek od nieruchomości: czego dotyczy, ile wynosi i czy można go obniżyć?

Cytat „Zawyżanie podatków od nieruchomości jest nagminne. Wynika najczęściej z rozbieżności interpretacyjnych co do kwalifikacji danego obiektu jako gruntu, budynku czy budowli, a w przypadku przedsiębiorców istotne jest też, czy nieruchomość służy prowadzeniu działalności gospodarczej. Należne podatnikom nadpłaty sięgają niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych, można je jednak odzyskać.”

Dowiedz się więcej »

Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu

Cytat „Ostatnie miesiące przyniosły ogromne wzrosty cen najmu. Malała także dostępność ofert mieszkań na wynajem. Jak jednak wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io, sytuacja nieco się uspokoiła. W 5 z 16 badanych miast stawki najmu spadły, a liczba ofert wzrosła. Jednak średni wzrost kosztów najmu od stycznia wynosi aż 16%.”

Dowiedz się więcej »