Ceny materiałów budowlanych w XII 2024 – koniec korekty?
Cytat „Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa już nieprzerwanie od września 2023 roku. W ubiegłorocznym grudniu spadkowy trend był kontynuowany, jednak już w zdecydowanie symbolicznym wymiarze. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 0,3 procent, z kolei miesiąc do miesiąca zmiana praktycznie nie nastąpiła. Tego typu sytuacja jednoznacznie wskazuje na bliski już koniec obowiązującej tendencji.”
Spotkanie branżowe z sektorem nieruchomości
Byliśmy na tym spotkaniu. Przedstawiliśmy opinię Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości – www.PPRN.pl i Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości – www.PTEiDRN.pl Cytat: „W
Utrzymanie mieszkania w 2024 roku: najbardziej podrożały prąd, gaz i woda
Cytat „W gronie kosztów związanych z mieszkaniem najmocniej w ubiegłym roku podrożały: prąd, gaz i woda. Kosmetyczne obniżki cen GUS zanotował w przypadku opału i AGD. W przeciągu ostatnich 5 lat liderem wzrostu kosztów utrzymania dachu nad głową był wywóz śmieci, za który trzeba teraz płacić ponad dwukrotnie więcej niż pod koniec 2019 roku.”
Kurs Licencyjny Pośrednik / Zarządca Nieruchomości – ON-LINE
Kurs Licencyjny Pośrednik / Zarządca Nieruchomości – ON-LINE – 8 luty 2025 r. Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości we współpracy z Federacją Porozumienia
Ceny nieruchomości w Polsce rosły wolniej niż PKB per capita
Cytat „Ceny nieruchomości w Polsce rosły w ciągu ostatniej dekady w podobnym tempie co wynagrodzenia obywateli. To jednak nie wszystko. Polska jest w elitarnym gronie państw, w których ceny nieruchomości rosły wolniej niż PKB „na głowę”. To ważne, bo PKB w przeliczeniu na mieszkańca powinno być mocno związane z zamożnością społeczeństwa. W żadnym razie nie znaczy to, że ceny mieszkań są w Polsce niskie, ale bez wątpienia dane te stoją w kontrze do twierdzeń, że mamy „nad Wisłą” bańkę na rynku nieruchomości.”
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w XII 2024 spadły tylko w 2 miastach
Cytat „Miniony rok zapisze się w historii polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych jako okres dość dynamicznego wzrostu cen. Mieszkania używane drożały jednak mniej niż lokale od deweloperów. W grudniu na rynku wtórnym zapanowała lekka, typowa dla tego miesiąca, stagnacja – pisze GetHome.pl.”
Świadectwa energetyczne do umowy najmu to nadal fikcja?
Cytat „Najemcy przy podpisywaniu umowy powinni otrzymywać świadectwa energetyczne. Realizacja tego obowiązku nadal jest jednak dość problematyczna.”
Życzenia Świąteczne
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia, Świąt prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz, jaśniejących pierwszą gwiazdką. Niech z nut
Najmniej oddanych mieszkań od 6 lat. Trwa sezonowe hamowanie na budowach
Cytat „Listopad przyniósł najniższą w tym roku liczbę rozpoczętych budów mieszkań przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jesienne hamowanie mieszkaniówki nie zmieni jednak postrzegania całego, dobiegającego końca roku, który najprawdopodobniej będzie drugim najlepszym po 1989 r. Wszystko wskazuje jednak na najniższą od sześciu lat liczbę mieszkań oddanych do użytku.”
Co zawody nieruchomościowe sądzą o polskim rynku nieruchomości 2
Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości opracowało ankietę skierowaną do pośredników, zarządców, rzeczoznawców oraz inwestorów, flipperów i notariuszy.
Badanie mało na celu poznanie opinii środowiska profesjonalistów rynku nieruchomości w zakresie wpływu elementów otoczenia prawnego na rynek.
Koniec WIRON-u w hipotekach. Ostatni bank zmienił wskaźnik
Cytat „Zapowiadano go jako rewolucyjną zmianę korzystną dla kredytobiorców. Tymczasem po krótkiej, pełniej zawirowań historii schodzi ze sceny. Wskaźnik WIRON nie jest już wykorzystywany w żadnym z kredytów hipotecznych na polskim rynku.”
Szkolenie – online – Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Aktualne problemy
Umowa to formalna podstawa usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, według umowy jesteśmy rozliczani z wykonania usługi i w oparciu o umowę oczekujemy zapłaty należnego wynagrodzenia.