Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Aktualności

Budownictwo mieszkaniowe I-IV 2022: o 18,3% mniej rozpoczętych budów

Cytat „Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres styczeń-kwiecień 2022. Wynika z nich, że oddano o 2% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mniej o 18,3% było mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniejsza o 5,5% r/r była liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.”

Dowiedz się więcej »

NBP: wzrost cen mieszkań zwolnił

Cytat „Po przyspieszeniu obserwowanym w IV kw. 2021 r. pierwsze trzy miesiące 2022 r. przyniosły spowolnienie wzrostów średnich cen transakcyjnych mieszkań – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W dalszym ciągu mocniej rosną średnie kwoty płacone za nowe mieszkania.”

Dowiedz się więcej »

Mieszkania na wynajem: drożeje głównie mniejszy metraż

Cytat „Otodom przeanalizował sytuację panującą na rynku najmu w Polsce. Analizą objęto okres od 24 lutego br., a więc od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci podkreślają, że szczyt cenowy jest już za nami. W Warszawie ceny wynajmu mieszkań pozostają podwyższone, ale szczyt cenowy jest już za nami. Na pozostałych rynkach widać zróżnicowanie w cenach mieszkań, które wynika w głównej mierze ze zmiany struktury dostępnych ofert.”

Dowiedz się więcej »

Eksperci: ceny mieszkań nie powinny już gwałtownie rosnąć. To może być najlepszy czas na sprzedaż

Cytat „Ceny mieszkań nie powinny już tak gwałtownie rosnąć, jak w poprzednich latach, więc być może jest to najlepszy moment na ich sprzedaż. Wciąż jednak brakuje alternatyw inwestycyjnych – ocenili eksperci podczas debaty portalu Nieruchomosci-online. pl. Ich zdaniem, wzrost stawek najmu jest tymczasowy i nie należy na jego podstawie liczyć przyszłej stopy zwrotu.”

Dowiedz się więcej »

Najem instytucjonalny ma w Polsce ogromny potencjał

Cytat „Wprawdzie sektor najmu instytucjonalnego w Polsce rozwija się dość intensywnie, to jednak do wyników notowanych np. w Danii jest mu ciągle daleko. Być może najbliższe lata zmienią tę dysproporcję. Jak czytamy w najnowszym opracowaniu PwC, rynek PRS nad Wisłą ma o wiele większy potencjał niż planowane do 2026 roku 54 tysiące mieszkań. Sprzyja temu przeludnienie mieszkań, a także rosnąca rzesza osób, których nie stać na wynajem mieszkania, ale ich zarobki są zbyt wysokie na wynajem mieszkania od gminy.”

Dowiedz się więcej »