
Użytkowanie wieczyste do likwidacji
Cytat „Użytkowanie wieczyste jest instytucją prawną wprowadzoną do polskiego systemu prawnego w 1961 roku. Polega ono na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (województwa, powiatu bądź gminy) na czas określony co do zasady 99 lat (ewentualnie krócej nie mniej niż 40 lat). Użytkownik wieczysty ma prawo do używania nieruchomości, w tym budowania na niej, natomiast nie posiada prawa do własności nieruchomości.”


Konsultacje zmian w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
Uwaga!! WAŻNE! Dzisiaj Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości www.pprn.pl otrzymała pismo od Ministra Rozwoju i Technologii Pana Waldemara Budy w sprawie przygotowywanych zmian dotyczących pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych
Instytucja ksiąg wieczystych gra fundamentalną rolę podczas przeprowadzania transakcji sprzedaży nieruchomości, a bezpieczeństwo transakcji w wielu aspektach zapewniają przepisy o rękojmi wiary publicznej. Ewa Klos-Rychter wyjaśnia, kiedy zasada wiarygodności ksiąg wieczystych zadziała.

Ceny mieszkań deweloperskich już tak nie szaleją
Cytat „W czerwcu 2023 r. w czterech z siedmiu największych metropolii wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkań – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W pozostałych miastach ceny utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca.”

Fotografia jako narzędzie wzmacniające markę osobistą
W kontekście rozwijania relacji biznesowych wizerunek nie traci na znaczeniu. Profesjonalne, przemyślane zdjęcia umieszczane w sieci pomagają kreować markę osobistą i budować status eksperta. Dlaczego warto postawić na współpracę z fotografem i jak przygotować się do sesji, pisze Marta Uczciwek.

Handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich ukrócony po 1 lipca
Cytat „Od 1 lipca 2023 r. ukrócony zostanie handel cesjami umów rezerwacyjnych i umów deweloperskich na rynku mieszkaniowym. Eksperci portali GetHome.pl i RynekPierwotny.pl przestrzegają tych, którzy przymierzają się do zakupu mieszkania za „Bezpieczny kredyt 2%”, by omijali szerokim łukiem tego typu „oferty”.”

Grunt jako produkt inwestycyjny
Nieruchomości to dobre miejsce lokaty kapitału. Wśród nich jako najbezpieczniejsze aktywo, które jest odporne na kryzysy i nie traci na wartości, na pierwszym miejscu wymienia się grunty. Jaki jest potencjał inwestycyjny działek i jak ziemię kupować z głową, wyjaśnia Adam Parzusiński.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to sporo niższa rata hipoteki. Ile wyniesie? Sprawdź w naszym kalkulatorze
Cytat „Rusza pierwszy od lat program dopłat do kredytów hipotecznych. Dofinansowanie w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” sprawi, że rata będzie sporo niższa niż w komercyjnej hipotece. Redakcja Bankier.pl udostępnia narzędzie, które pozwoli sprawdzić, jak duża będzie ulga w pierwszych 10 latach spłat.”

Po co komu pośrednik? Jak zbudować wartość w oczach klienta
Zawód pośrednika wciąż jeszcze zbyt często postrzegany jest przez pryzmat stereotypów, a świadomość klientów dotycząca faktycznych obowiązków agenta ciągle jest zbyt niska. O tym, co może zrobić pośrednik, by zwiększyć swoją wartość w oczach klientów, pisze Izydor Łobacz.

Budownictwo mieszkaniowe I-V 2023: o 33,3% mniej pozwoleń na budowę
Cytat „Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w okresie styczeń – maj 2023 roku. Wynika z nich, że w badanym okresie oddano do użytkowania o 2,5% więcej nowych mieszkań niż w analogicznym okresie 2022 roku. Niższa okazała się liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz liczba rozpoczętych budów.

Nowy numer magazynu „ESTATE” 2/2023! Branżowa wiedza w zasięgu ręki
Przed Państwem wakacyjny numer magazynu „ESTATE”. Zaczynamy okładkowym wywiadem z Izabelą Makosz, którą branża nieruchomości zdążyła już poznać jako specjalistkę od angażującego wideo. Podpowiada ona, jak wykorzystać krótkie filmy na różnych platformach social mediowych do realizacji celów marketingowych i sprzedażowych. Dodatkowe podpowiedzi, dotyczące samego TikToka, podrzuca Łukasz Morgiewicz. Jak komunikować zmiany dotyczące marki, przybliża Maciej Sznitowski.