
Czas surferów
Biura przygotowane na pojawiające się trudności nie tylko utrzymują, ale nawet zwiększają swoją przychodowość. Pozostali notują większe, a czasami bardzo duże, trudności operacyjne, starając się przetrwać. O tym, jakie strategie mogą pomóc biurom nieruchomości utrzymać się i rozwijać w czasach transformacji, pisze Dawid Marecki.

Nowe mieszkania od deweloperów – II 2025
Cytat „W Gdańsku średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów wzrosła w lutym aż o 3% i jest już wyższa niż w Krakowie, gdzie potaniały one o 1%. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają jednak uwagę, że to w Gdańsku, a nie w Krakowie, czy w dużo tańszym Wrocławiu jest więcej dostępnych cenowo mieszkań.”

Książeczka mieszkaniowa warta przeciętnie 20 tys. zł. Chętnych niewielu
Cytat „20 tysięcy złotych – na tyle przeciętnie premii gwarancyjnej mogą liczyć posiadacze słynnych PRL-owskich książeczek mieszkaniowych. A co, jeśli taka książeczka gdzieś się zawieruszyła lub uległa zniszczeniu? Eksperci portalu GetHome.pl podpowiadają, co warto zrobić w takiej sytuacji.”

Nowe zasady wydawania decyzji WZ
Wprowadzone reformą planowania przestrzennego zmiany dotyczące wydawania decyzji o warunkach zabudowy obowiązują już ponad rok, ale dopiero 26 lipca 2024 weszły w życie nowe przepisy, które regulują zasady ustalania charakterystycznych wskaźników i parametrów nowej zabudowy, w przypadku gdy na danym terenie nie obowiązuje plan miejscowy. Wejście w życie tego aktu prawnego ma dla inwestorów konkretne skutki prawne. Opisuje je dr Agnieszka Grabowska-Toś.

Ceny materiałów budowlanych w I 2025 wciąż w korekcyjnej stabilizacji
Cytat „Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych zdaje się nie mieć końca. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w styczniu spadkowy trend o symbolicznym wymiarze był kontynuowany, a regres stawek w relacji rok do roku wyniósł podobnie jak miesiąc wcześniej zaledwie 0,3 procent. Tym samym oczekiwany średni wzrost cen wciąż nie może dojść do skutku, jednak jak się wydaje jest to tylko kwestią czasu.”

Wyprowadzka od rodziców – kobiety wyprzedzają mężczyzn o ponad 2 lata
Cytat „26 lat – w takim wieku statystyczna Polka wyprowadza się od rodziców. Dojrzewanie do samodzielności zajmuje paniom o ponad dwa lata krócej niż panom i nie jest to jedynie specyfika polska, ale prawidłowość obserwowana na całym starym kontynencie – sugerują najnowsze dane Eurostatu. Dane europejskiego urzędu sugerują ponadto, że „Bezpieczny Kredyt 2%” wyraźnie przyspieszył wyprowadzkę od rodziców.”

Patrz, jaka nieruchomość! (odc. 5). Nad polskim morzem można kupić dom na… wodzie!
Przedstawiamy nowy odcinek z cyklu: „Patrz, jaka nieruchomość!”, w którym prezentowane są najbardziej zaskakujące ogłoszenia pojawiające się na portalu Nieruchomosci-online.pl.

Program „Klucz do mieszkania” okiem eksperta
Program „Klucz do mieszkania” to rządowy plan wsparcia mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Obejmuje m.in. dopłaty do budowy mieszkań i pomoc dla kupujących pierwsze lokum.

Wizerunek pośrednika nieruchomości. Co nam mówi rynek?
Wizerunek zawodu pośrednika nieruchomości to temat, który budzi wiele emocji zarówno w branży, jak i wśród klientów. Opinie są zróżnicowane i często zależą od doświadczeń osób korzystających z usług pośredników. Wyniki badania dotyczącego postrzegania zawodu przedstawia Dominika Mikulska.

Mieszkanie z pokojami przechodnimi. Jak bardzo istotna jest to wada?
Cytat „Pokoje przechodnie to takie pomieszczenia, które stanowią drogę do innych części mieszkania, takich jak sypialnia, kuchnia czy łazienka. To niepraktyczne rozwiązanie, typowe dla starszego budownictwa. Na rynku pierwotnym deweloperzy starają się go unikać, wiedząc, że jest postrzegane negatywnie i może zostać wręcz uznane za wadę nieruchomości.”

Rynek najmu ma problem z wchłonięciem powierzchni w nowych biurowcach
Cytat „Rynek nadal zmaga się z zaabsorbowaniem wysokiej podaży biurowców, które powstały w ostatnich 3 latach – ocenili eksperci firmy JLL. Dodali, że w 2025 r. do użytku trafi do 70 tys. kw. powierzchni, czyli ponad sześciokrotnie mniej niż średnio w latach 2016-2020.”

Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe – rynek wtórny w IV kwartale 2024
Cytat „Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Ich średnie ceny ofertowe w wielu miastach były niższe, chociaż maksymalnie o 3-4 proc. – tak wynika z danych portalu Nieruchomosci-online.pl, który podsumował IV kwartał 2024 r. na rynku wtórnym.”