Mieszkasz na wynajmie – wcale nie otrzymasz dopłat. Obalamy mit o dopłatach do najmu
Od tygodni Polacy są bombardowani informacjami o dopłatach do czynszów. W listach do redakcji padają pytania o to, kto będzie mógł z nich skorzystać. W większości przypadków wiadomości nie są dobre.
„Wynajmujemy z mężem i dwójką dzieci niewielkie mieszkanie na Mokotowie, ile możemy otrzymać dopłaty do czynszu, jeżeli teraz płacimy około 1500zł.” – pisze jedna z czytelniczek.
Dopłaty do mieszkań nie dla każdego
Ile otrzyma dopłaty czytelniczka? Odpowiedź brzmi: okrągłą sumę, czyli zero złotych. Choć w komunikatach pobrzmiewa hasło dopłat „dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt a zarabiają za dużo by otrzymać mieszkanie komunalne” to prawda jest okrutna.
Dopłaty są przewidziane jako uzupełnienie idei Narodowego Programu Mieszkaniowego, a konkretniej programu Mieszkanie na Start. I będzie dotyczyło jedynie nowo wybudowanych budynków przeznaczonych konkretnie pod najem. Czyli chociażby budynków z programu Mieszkanie Plus.
Według projektu ustawy dopłatę będą mogły otrzymać osoby ZASIEDLAJĄCE lokal PO RAZ PIERWSZY. To oznacza, brak dofinansowania czynszów osób, które obecnie wynajmują mieszkania z rynku wtórnego.
Program socjalny
Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju – w rozmowie z serwisem DoReczy.pl mówi wprost, że program ma wymiar społeczny. Jego powodzenie natomiast jest natomiast uzależnione od sukcesu programu Mieszkanie Plus oraz tego, czy deweloperzy zaczną inwestować w lokale przeznaczone na wynajem.
Takie mieszkania zaczynają się pojawiać na polskim rynku, w tym kontekście można wymienić chociażby Resi4Rent, pisaliśmy o nich w materiale „Odwilż na rynku wynajmu mieszkań”. Ale stanowią one jak na razie za małą grupę, by wpłynąć znacząco na rynek.
Dobrze, że pojawia się taki program dopłat i może zrobić dużo dobrego na rynku nieruchomości w Polsce na wynajem, lecz trzeba pamiętać o tym kto może sobie na niego pozwolić.
Założenia programu dopłat do najmu
Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego – 120 proc.
Kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali Rada Gminy. Będzie ona mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.
Dopłaty będą przyznawane na 9 lat. Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat.
Dopłaty będą stosowane w przypadku mieszkań zasiedlanych po raz pierwszy.
Źródło: DoRzeczy.pl MIiR
Autor: Bartłomiej Baranowski
Więcej: patrz LINK