Obecnie w obrocie zawodowym jest już kilka licencji wydawanych przez kilka różnych stowarzyszeń – federacji (4 a nawet chyba różnych 5 licencji).
Istnieje więc wybór. Systemy mają charakter dobrowolny. Zresztą każdy podmiot występujący w obrocie prawnym może budować własny system licencyjny – nie tylko stowarzyszenia ale także grupy MLS, sieci franszyzowe, a nawet podmioty gospodarcze.
Zasady poszczególnych systemów opisane są w informacjach dotyczących danego systemu licencyjnego. W jednym systemie kładzie się nacisk na rejestry w innym nacisk na samą licencję. To kwestia filozofii danego systemu. Generalnie jednak systemy oparte są na idei grupowania się profesjonalistów wg posiadanych kompetencji, permanentnego dokształcania, przestrzegania reguł przyzwoitości zawodowej. Celem wspólnym choć w różny sposób formułowanym tych systemów jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz propagowanie profesjonalnych zachowań na rynku. „Mam licencję więc spełniam wymogi określone dla danej licencji.”
Warto podkreślić, że dokształcać się i zachowywać się profesjonalnie i etycznie na rynku można tez bez uczestnictwa w jakimkolwiek systemie. To też kwestia punktu widzenia danej osoby. Nie chcesz licencji to twój swobodny wybór bowiem konstytucyjne prawo do zrzeszania się i do uczestniczenia w inicjatywach obywatelskich jest także prawem do niezrzeszania się – jeśli mamy taką wolę.
W każdym razie zainteresowanie licencjami – mówię tu jedynie w imieniu F PPRN jest ogromne (przypuszczam, że w innych organizacjach chyba jest podobnie) – tak więc idea dobrowolnych licencji została w przeważającej mierze zaaprobowana przez środowisko.
Jeśli chodzi o licencje F PPRN (pośrednicy, zarządcy) – są trzy drogi dojścia do ich posiadania.
1. Pierwsza droga. Zasadnicza droga przeznaczona dla nowych pośredników zarządców to ukończenie kursu odpowiadającego minimum programowemu określonemu przez naszą organizację a następnie egzamin przed CKE F PPRN. Są dwie drogi uproszczone
2. Druga droga. Jeśli posiadałem na koniec roku 2013 starą nieobowiązującą już licencję państwową to mogę w okresie przejściowym otrzymać licencję bez egzaminu na podstawie uznania potwierdzonych przez tę licencję państwową kompetencji. Podkreślam w okresie przejściowym, który wprawdzie nie został jeszcze zamknięty ale po jego zamknięciu można będzie otrzymać licencję na podstawie tylko trzeciej drogi patrz niżej.
3. Trzecia droga. Jeśli przed końcem roku 2013 ukończyłem jakiś kurs lub studia spełniające warunki dla uzyskania licencji w w czasie jego ukończenia mogę na podstawie dokumentów potwierdzających ukończenie tych szkoleń ubiegać się o prawo przystąpienia do egzaminu bez konieczności odbywania nowego kursu. Uff strasznie się rozpisałem. Więcej informacji można znaleźć na stronie F PPRN.
Jak otrzymać Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości?
http://pprn.pl/?page_id=24
Jak otrzymać Licencję Zarządcy Nieruchomości Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości?
Zbigniew Kubiński