Znalezienie właściwej osoby na stanowisko agenta nieruchomości to bardzo trudne zadanie, wie to każdy właściciel lub dyrektor biura obrotu nieruchomościami. Dzieje się tak głównie dlatego, gdyż wielu osobom profesja pośrednika nieruchomości kojarzy się z dużymi i względnie łatwymi do zarobienia pieniędzmi. Z czasem tracą zapał do pracy, ich aktywność zawodowa spada, aż w końcu zawiedzeni „wypadają” z rynku. Należy zauważyć, że jest to zawód dla wytrwałych i tych którzy nie boją się ciężkiej pracy. Jakimi więc cechami powinien dysponować idealny kandydat?
Wizerunek pośrednika nieruchomości powinien być profesjonalny i spójny. Najbardziej liczy się tutaj zachowanie, nienaganne maniery, odpowiedni strój oraz zdolności interpersonalne. Agent powinien cechować się: uczciwością, opanowaniem, inteligencją, kreatywnością. Powinien również wzbudzać zaufanie i wspierać klientów. Bardzo ważna jest także otwartość wobec klientów, a przede wszystkim sympatia do samej sprzedaży. O sukcesie w nieruchomościach decyduje umiejętność rozbudzenia w sobie pasji, radzenie sobie ze stresem, skuteczność działania oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Wszystkie te cechy przekładają się na opinię jaka krąży o nim wśród potencjalnych klientów, konkurencji oraz na całym rynku nieruchomości.
– Często w wyborze konkretnego agenta nieruchomości zaważa ogólna opinia o nim. Nierzadko osoba szukająca pośrednika kieruje się opiniami zawartymi w Internecie, chociaż te mogą być nieprawdziwe. Znaczenie ma także wygląd strony internetowej i logo – im bardziej profesjonalny wizerunek, tym większa szansa na to, że klient zaufa właśnie konkretnemu agentowi. Nie do przecenienia jest opinia znajomych – mimo tego, że obecnie mnóstwo firm wierzy w sprawczą moc Internetu, wciąż bardzo wiele osób trafia do biur nieruchomości „z polecenia”. Takie opinie są bardzo cenne, ponieważ są dowodem na dobrze wykonywaną pracę, tłumaczy Magdalena Cebula, dyrektor sprzedaży Tyszkiewicz Nieruchomości
Wrażenie jakie sprawia agent, zależy od psychologicznej strony jego osobowości. To jak klienci będą postrzegać pośrednika zależy tylko i wyłącznie od niego samego. Pozytywne nastawienie względem wykonywanego zawodu ma wpływ na rozwój kariery i przekłada się na wyniki oraz zadowolenie z pracy, a co najważniejsze- będzie to miało wpływ na pozyskiwanie nowych klientów.
– Wybór pośrednika to sprawa bardzo indywidualna. Niektórym klientom zależy, by ich doradca był w określonej płci i oczywiście mają do tego pełne prawo, choć za takim wyborem niekoniecznie stoją racjonalne przesłanki. Z kolei dla niektórych liczy się doświadczenie, wówczas zwykle zależy im na pomocy osoby nieco starszej lub z określonym stażem w zawodzie. Inni wręcz przeciwnie – chcą sprzedawać nieruchomość w oparciu o pomoc osoby młodej, z niewielkim doświadczeniem, bo liczą na jej zapał, determinację i brak zawodowej rutyny, twierdzi Magdalena Cebula
Sukces w branży pośrednictwa nieruchomości jest swoistym procesem, a nie wynikiem pojedynczego zdarzenia. Zdobycie umiejętności w tej profesji wymaga czasu, wielu wysiłków i ukierunkowania przez osoby dłużej działające, bogatsze w doświadczenia wobec rynku nieruchomości. Dzisiejszy klient jest bardzo wymagający i szybko wyczuje brak profesjonalizmu oraz kompetencji. Praca pośrednika nieruchomości wymaga wiedzy interdyscyplinarnej z zakresu prawa, urbanistyki, planowania przestrzennego, geodezji, architektury, socjologii, czy nawet psychologii.
Agent nieruchomości powinien aktywnie wyszukiwać potencjalnych klientów, nawiązywać kontakty i utrzymywać z nimi relacje. Sukces w tej branży wymaga koncentracji oraz ciężkiej, systematycznej pracy.
Poniżej link do źródła.
Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl