Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Odpowiedzialność pośredników w obrocie nieruchomościami. Muszą być ubezpieczeni. Jak dochodzić swoich roszczeń?

Odpowiedzialność pośrednika. Cytat: „W przypadku, gdy osoba korzystająca z usług pośrednika poniosła szkodę (straty) wskutek jego działania lub zaniechania, może dochodzić naprawienia szkody od jego ubezpieczyciela. Zgłoszenie szkody wymaga przygotowania stosownych dokumentów uzasadniających roszczenie i wskazujących zaniedbania pośrednika w obrocie nieruchomościami. Kieruje je do pośrednika i jego ubezpieczyciela.
Co bardzo ważne, musi istnieć bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niewłaściwym zachowaniem pośrednika oraz jego odpowiedzialnością i powstałą szkodą. Należy mieć na względzie, że zgodnie z ogólną zasadą Kodeksu cywilnego ciężar dowodu spoczywa na osobie, która wywodzi z niego skutki prawne, czyli w tym przypadku na kliencie.
Opisana powyżej odpowiedzialność zawodowa posiada charakter kontraktowy wynikający z art. 471 KC, gdzie stoi, że odpowiada on za szkody wyrządzone przy realizacji zawartej umowy pośrednictwa. Dlatego też, zarówno z punktu widzenie klienta, jak i samego agenta właściwie opisany zakres umowy jest tak istotny.
Potwierdza to Sąd Najwyższy, który w swoim orzeczeniu wskazuje, że ze względu na ogólnikowość regulacji w zakresie przedmiotowych cech umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, zasadnicze znaczenie dla określenia zakresu obowiązków pośrednika ma konkretna umowa stron (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2009 r, Izba Cywilna, IV CSK 138/09).
Jednocześnie nie można zapomnieć o odpowiedzialności pośrednika za szkody wyrządzone poza realizacją zawartej umowy, czyli za czyny niedozwolone i odpowiedzialność deliktową wynikającą z artykułu 415 KC. „

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Łukasz Jasiński na stronie www.mieszkanie.pl – link do artykułu

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów