Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Po 45 latach słynny krakowski „Szkieletor” został ukończony – historia jednego z najsłynniejszych budynków w Polsce

Trudno w to uwierzyć, ale najwyższy budynek Krakowa, który od 45 lat był w budowie – zostanie w tym roku ukończony. Pierwsi najemcy już się wprowadzają, trwają też odbiory kolejnych sekcji budynku. To koniec „Szkieletora”, jakiego znamy do tej pory.

wikipedia / Zygmunt Put

Historia budowy słynnego krakowskiego „Szkieletora” sięga 1975 roku. Mija właśnie 45 lat od rozpoczęcia budowy. Wielu mieszkańców stolicy małopolski z pewnością uwierzyło już, że budynek będzie już zawsze straszył swoim niewykończonym kształtem. Rozpoczęcie prac wykończeniowych było ogromnym zaskoczeniem.

Już nie ma „Szkieletora”

Wieżowiec znajduje się w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, przy ul. Lubomirskiego 2, obok ronda Mogilskiego. Pierwotnie budynek powstawał dla Naczelnej Organizacji Technicznej, dzisiejszej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Głównym wykonawcą była firma Mostostal.

Niestety po czterech latach prac, budowę wstrzymano z powodów ekonomicznych. Od tamtej pory budynek straszył mieszkańców Krakowa szkieletem, bez elewacji. Z powodu wysokości, smukłej bryły oraz ukończonych jedynie stropów, budynek przez mieszkańców został szybko nazwany „Szkieletorem”.

'Szkieletor' (z lewej) i Unity Tower (z prawej)’Szkieletor’ (z lewej) i Unity Tower (z prawej) wikipedia / Zygmunt Put, Janusz Klimek

Nieukończony wieżowiec przez lata był również mekką dla fanów urbexu, czyli hobbystycznej eksploracji niedostępnych i opuszczonych budynków. Wielu fanów tej rozrywki za punkt honoru obierało sobie dotarcie na najwyższe piętro.

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku budynek trafił w prywatne ręce i w trakcie kolejnych lat, parokrotnie zmieniał właściciela. Dopiero w 2016 roku zatwierdzono projekt rewitalizacji wieżowca, a wykonawcą została firma Strabag.

Unity Tower niemal gotowy

Według nowych założeń budynek miał być gotowy do połowy 2019 roku, ale niestety z powodu wolno posuwających się prac na budowie, oddanie wieżowca do użytkowania było kilkukrotnie przekładane.

Unity Tower dawny 'Szkieletor'Unity Tower dawny 'Szkieletor’ wikipedia / Zygmunt Put

Unity Tower jest wyższe o 10 metrów, niż pierwotny projekt budynku NOT-u, ma więc 102 metry wysokości i jest najwyższym budynkiem Krakowa. Jak potwierdza wykonawca, do wykończenia zostały ostatnie piętra, które miały zostać zaadaptowane na restaurację, kawiarnię z przestrzenią wystawienniczą albo klub muzyczny.

Z powodu epidemii i dużych obostrzeń związanych z organizacją imprez kulturalnych, właściciel nie śpieszy się z wyborem najemcy. Do końca roku budynek ma zostać w całości oddany do użytkowania.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów