Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Nadal dobrze się zarabia na mieszkaniach. Warunek? Musi być małe i wynajęte przez okrągły rok

Cena najmu systematycznie spada, a mieszkania nie tanieją. Czy w takich warunkach zakup inwestycyjny pod wynajem może być opłacalny? Owszem, ale trzeba spełnić dwa warunki, by nadal dobrze zarabiać na najmie.

Jeszcze nie tak dawno, bo w lutym 2020 roku prawie połowa transakcji na rynku pierwotnym to były zakupy inwestycyjne – podawał Bartosz Turek, analityk Open Finance. Z pewnością część z osób, które kupiły mieszkania inwestycyjne, liczyły na szybki zwrot poprzez wynajem nieruchomości lokatorom. Ale czy nadal zarabiają, skoro cena najmu spadła w niektórych miejscach nawet o 10 procent?

Czy można nadal zarabiać na wynajmie

Na to pytanie postarali się odpowiedzieć analitycy Expandera i Rentier.io, którzy przygotowali specjalny raport dotyczący opłacalności inwestowania w wynajem. Kluczowym parametrem jest rzecz jasna kwota najmu, jaką musi zapłacić lokator.

A ta w ostatnich miesiącach bardzo się zmieniła. W zależności od regionu i konkretnego miasta cena mogła urosnąć bądź spaść licząc rok do roku o nawet kilkanaście procent. Znaczące spadki odnotowano w Bydgoszczy (-10 proc.) i Częstochowie (-8 proc.), a na drugim biegunie są duże wzrosty w Toruniu (+16 proc.) i Gdyni (+15 proc.).

Te warunki trzeba spełnić

Obecnie inwestor liczący na duży zysk z zakupu mieszkania pod wynajem musi brać pod uwagę dwie kluczowe sprawy. Pierwszą z nich jest wielkość lokalu. – Najwyższą stopę zwrotu z najmu przynoszą wciąż małe mieszkania (<35 m2). W przypadku inwestycji bez kredytu stopa zwrotu wynosi średnio 7,1proc. brutto. Dla lokali średniej wielkości (35 – 60 m2) jest to 6,3 proc., a dla dużych (>60 m2) rentowność to 5,6 proc. – podsumowuje raport serwis alebank.pl.

Autorzy raportu jednak zaznaczają, że swoje założenia oparli na sytuacji, w której mieszkanie jest wynajęte przez okrągły rok.

Metoda badania

Jak podaje serwis alebank.pl, wyliczenia sporządzono na podstawie 68 957 ogłoszeń najmu oraz 112 865 ogłoszeń sprzedaży mieszkań (unikalnych, czyli z pominięciem duplikatów). Te dane wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem.

Expander i Rentier.io

Rentowność jest wartością brutto, czyli jeszcze przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Autorzy badania nie wzięli pod uwagę np. kosztów ewentualnego kredytu, kosztów okresowych napraw i remontów, ani opłaty dla pośredników.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów