Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Planujesz się przenieść z mieszkania do domu? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać

Izolacja spowodowana pandemią spowodowała, że część posiadaczy mieszkań zaczęła zauważać ich mankamenty. Brak ogródka czy niewielką przestrzeń. Wielu poważnie myśli nad wyprowadzką do domu jednorodzinnego. O czym pamiętać w takiej sytuacji?

Liczba odsłon na stronach w kategorii dom wzrosła w maju o 27 proc., licząc do analogicznego okresu miesiąc wcześniej, a w kategorii działka aż o 38 proc. – wynika z danych serwisu Domiporta.pl. Gołym okiem widać, że zainteresowanie zamieszkaniem na przedmieściach bądź wsi w domu jednorodzinnym rośnie.

Finanse

Koszt dwupokojowego mieszkania w wielkim mieście często jest równy bądź większy niż kwota potrzebna na budowę małego domu na przedmieściach. Dlatego pomysł przenosin z mieszkania do domu wydaje się bardzo atrakcyjny.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Ale sprzedaż mieszkania i zakup domu to dopiero początek, ponieważ koszty utrzymania obu nieruchomości jest inny. W materiale z sierpnia zeszłego roku podaliśmy, ile kosztuje utrzymanie jednej i drugiej opcji.

Utrzymanie domu wynosiło wówczas około 200 zł więcej niż mieszkania, ale różnica jest zależna od wielu czynników. A opracowanie odnosiło się do domów jednorodzinnych zbudowanych w systemie tradycyjnym, bez uwzględniania budynków energooszczędnych i pasywnych (o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza).

Dojazdy, konserwacja i naprawy

Przeprowadzka na wieś bądź przedmieścia do domu jednorodzinnego wywraca do góry nogami wszystkie dotychczasowe schematy działania. W przypadku domu warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące okolicznej infrastruktury i trybu pracy, ponieważ długie dojazdy do pracy, szkoły, urzędów i sklepów mogą skutecznie ograniczyć radość płynącą z dostępnej przestrzeni ogrodu czy spokoju na co dzień.

Jeżeli nabywca domu pracuje w mieście oddalonym od domu o około 40 kilometrów, to czekają go setki godzin rocznie spędzonych za kółkiem bądź w komunikacji miejskiej. Ponadto działka oraz dom wymagają stałego zaangażowania właściciela. Przeglądy, drobne naprawy oraz okresowe odświeżanie. To wszystko spoczywa na barkach właściciela nieruchomości, w przypadku posiadania mieszkania takie obowiązki należą do wspólnoty mieszkaniowej i właściciel lokalu nie musi sobie nimi zaprzątać głowy.

Dobrą radę dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoje miejsce zamieszkania, ma architektka Magdalena Milert, autorka bloga Pieing. – Pomyśl o danym miejscu (można wrzucić domek, ale i dowolne mieszkanie), gdzie się chcesz przeprowadzić, nie przez pryzmat słonecznej soboty, a listopadowego poranka, gdy pada śnieg z deszczem, a Ty nie czujesz się najlepiej, niemniej musisz pozałatwiać sprawy. Przecież wiesz, jak wygląda polska aura, jak rzadko jest po prostu „ładna pogoda”. Czy dalej to miejsce spełnia Twoje wymogi? – podpowiada.

Źródło: pieing.cafe

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów