Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Ziobro idzie na wojnę z prezesami spółdzielni. „Państwo nie powinno się do tego mieszać”

Spółdzielnie mieszkaniowe może czekać prawdziwe trzęsienie ziemi. Ministerstwo Sprawiedliwości chce bowiem sporych zmian w ich funkcjonowaniu. Najważniejszy postulat to nowy sposób wyboru prezesa. I wprowadzenie elektronicznego głosowania.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem, który może być prawdziwym trzęsieniem ziemi dla spółdzielni mieszkaniowych. Przepisy, które mają być gotowe z końcem czerwca, mogą wprowadzić szereg zmian.

Ziobro idzie na wojnę ze spółdzielniami. Prezesa wybiorą wszyscy?

Sebastiana Kaleta, wiceszef resortu, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznaje, że rozważana jest zmiana w sposobie powoływania zarządów spółdzielni oraz ich prezesów. Wedle dziś obowiązujących przepisów władze wybierają rady nadzorcze. Możliwe, że to się zmieni – prezesa wybiorą członkowie spółdzielni.

Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, cytowany przez dziennik, nie uważa takiego rozwiązania za dobre.

– Dziś spółdzielnie decydują w statutach, kto wybiera prezesa: walne zgromadzenie czy rada nadzorcza. Wynika to z prawa spółdzielczego. Państwo nie powinno się do tego mieszać – stwierdził.

Mieszkańcy zagłosują elektronicznie? „Będzie dochodziło do prób masowego podważania uchwał w sądzie”

Zmian, które przewiduje projekt resortu kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę, jest więcej. Kolejna istotna nowość wprowadzałaby nowy sposób głosowania. Odbywałoby się ono elektronicznie. W ten sposób, zdaniem resortu, decyzje zapadałyby w sposób bardziej reprezentatywny.

Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ruda w Warszawie, w rozmowie z dziennikiem wyraża obawy związane z takim rozwiązaniem. – Obawiam się, że po wprowadzeniu elektronicznego głosowania będzie dochodziło do prób masowego podważania uchwał w sądzie – stwierdza.

Wśród spółdzielców padają i inne argumenty – w wielu spółdzielniach spora część mieszkańców to seniorzy.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów