Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Dziwny budynek miał dowieść, że ludzkość zasiedli Marsa. Głodnym ochotnikom niemal zabrakło tlenu

Biosfera 2 to nieco zapomniany eksperyment, który miał dać odpowiedź na pytanie: czy zasiedlenie innych planet jest możliwe. Długa izolacja ochotników udowodniła, że problemów, które napotka ludzkość poza Ziemią, nie można przewidzieć. Jak potoczyły się losy mieszkańców?

Jane Poynter: Life in Biosphere 2 (TED)/ Domena publiczna

Czy zasiedlenie obcych planet nieprzyjaznych życiu będzie kiedykolwiek możliwe? Elon Musk, ekscentryczny miliarder, właściciel kosmicznej spółki SpaceX przekonuje, że pierwsi osadnicy na Marsie pojawią się już w roku 2024. Podczas kongresu astronomicznego w roku 2017 Amerykanin przedstawił bardzo odważną wizję rozrastającego się miasta.

Tak ma wyglądać marsjańska koloniaTak ma wyglądać marsjańska kolonia Fot. SpaceX

Czy życie na Marsie jest możliwe? Dekadę temu sprawdzili to śmiałkowie

Musk nie jest pierwszym, który myśli o kolonizacji obcych planet. Jakie bariery napotkaliby osadnicy? Z czym musieliby się zmagać? Pod koniec lat 80. minionego wieku odpowiedź na pytanie postanowił znaleźć Ed Bass, potentat naftowy.

Na pustyni w Arizonie w latach 1987-1989 wzniósł kompleks mieszkalny Biosfera 2 (z ang. Biosphere 2), który miał symulować warunki pobytu m.in. na Czerwonej Planecie. Budynek był całkowicie szczelny i odporny na zagrożenia ze strony natury.

Powietrze atmosferyczne nie przedostawało się do środka – na obcych planetach mieszkańcy mieliby przecież do czynienia z trującą atmosferą. Oznaczało to, że Biosfera musiała być całkowicie wystarczalna.

Zobacz wideo Koronawirus a wynajem nieruchomości. Spadek cen nie jest jeszcze widoczny

Nietypowa nieruchomość domem i więzieniem

Olbrzymi kompleks składał się z siedmiu modułów. Najważniejszym jest habitat, w którym uczestnicy eksperymentu spali i jedli. Oprócz tego Biosfera 2 zawierała też gigantyczne pomieszczenia, w których stworzono sztuczny las deszczowy, namiastkę oceanu, bagna, sawannę, pustynię, a także sztuczne wzgórze.

Biosfera 2Biosfera 2 Notagoodname

Mieszkańcami kompleksu zostało ośmioro naukowców. Ich głównym zadaniem było wytrwanie w kompletnej izolacji przez okres dwóch lat. Realizacja planu wymagała wielu wyrzeczeń, bo ochotnicy jeść mogli wyłącznie to, co samodzielnie wyhodowali lub „upolowali”.

Głód i brak tlenu podzielił mieszkańców

Uprawa fasoli, buraków i ziemniaków była wyczerpującym zadaniem. Głównie roślinna dieta dla wielu okazała się niewystarczająca. Spożywanie raz w tygodniu hodowanych w specjalnych zagrodach kurczaków i ryb nie kompensowało wysiłku w odpowiedni sposób – mieszkańcy skarżyli się na głód.

Poszczególne gatunki roślin i zwierząt, które umieszczono w Biosferze, radziły sobie z nowymi warunkami w zróżnicowany sposób. Najszybciej namnażały się karaluchy i pasożyty, wiele organizmów pierwszego roku eksperymentu jednak nie przetrwało.

Pod gigantyczną kopułą zaczęło też brakować tlenu. Inicjatorzy eksperymentu nie przewidzieli tempa, w jakim zużywać będą go namnażające się drobnoustroje znajdujące się w glebie. Naukowcy musieli wtłoczyć życiodajny gaz do nietypowego kompleksu – niektórzy uczestnicy eksperymentu zaczęli bowiem wykazywać objawy otępienia.

BiosferaBiosfera SK

Uczestnicy eksperymentu nie uniknęli konfliktów. Nie byli zgodni nawet co do kwestii podstawowych – np. sposobu przeprowadzenia eksperymentu. Część z nich domagała się interwencji i pomocy z zewnątrz, inni uważali, że podważy to główne założenie badania.

Przerwana próba i wielkie kontrowersje

W 1993 roku ochotnicy mogli opuścić kompleks. Część z nich udzielała się w mediach. Okazało się, że długotrwała izolacja potęgowała wszelkie personalne konflikty – nie wszyscy uczestnicy badania za sobą przepadali. Uznawali jednak zgodnie, że wykonanie misji wymaga współpracy – pomimo osobistych antypatii.

Druga grupa naukowców trafiła do Biosfery w roku 1994. Eksperyment przerwano jednak po kilku miesiącach. Opinia publiczna była zaniepokojona – część komentatorów twierdziła, że naukowe założenia próby są błędne, a uczestnicy ponoszą zbyt wysokie ryzyko. Biosfera 2 jest dziś atrakcją turystyczną – przez ostatnie niemal trzy dekady odwiedziły ją miliony turystów.

Co eksperyment mówi nam o możliwościach podboju obcych planet? Naukowcom, którzy planowali eksperyment, nie wszystko udało się przewidzieć. Poza tym mieszkańcy Biosfery, chociaż odizolowani, mieli jednak świadomość, że prawdziwy, zwykły świat znajduje się tuż za drzwiami kompleksu. Ochotnicy, którzy zdecydują się osiedlić na Marsie, będą musieli liczyć się z tym, że w razie problemów żadna pomoc nie nadejdzie.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów