Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Death cleaning. Sprzątanie z myślą o własnej śmierci pomoże uporządkować życie

Pojęcie death cleaning odnosi się do sprzątania przed śmiercią. Ale nie należy tego postrzegać jako ostatniego obowiązku w życiu. Porządne posprzątanie domu oraz dokumentów zapewni spokój na wiele lat życia.

Memento mori – pamiętaj o śmierci. Ta łacińska maksyma wydaje się idealna w kontekście sprzątania domu z myślą o swoim odejściu. Ale uporządkowanie przestrzeni wokół siebie ma sprawić, że to nasze życie nabierze sensu.

Death cleaning

Za twórczynię tego zwrotu uważa się Margaret Magnusson, szwedzką pisarkę, która w pewnym momencie stanęła w obliczu śmierci swoich rodziców i późniejszych porządków związanych z ich odejściem. Margaret zdała sobie sprawę, jak wiele rzeczy należy po zmarłych wyrzucić, oddać, wziąć dla siebie.

Cały proces porządków jednak ją uspokajał i sprawił, że bardziej zaczęła doceniać życie. Następnym jej krokiem było wysprzątanie własnego domu. Po skończonym procesie poczuła dużą radość, że nie otaczają jej zbędne przedmioty. Swoje rady spisała w książce „The Gentle Art of Swedish Death Cleaning”.

Ideą death cleaningu (ze szwedzkiego Döstädning) jest zrobienie porządków w swoich rzeczach, tak by zatrzymać jedynie wartościowe przedmioty. Wartościowe głównie emocjonalnie. A niepotrzebnych się pozbyć, najlepiej oddać rodzinie bądź potrzebującym. Oczyszczenie przestrzeni wokół siebie ma sprawić, że zaczniemy bardziej doceniać emocje i relacje z bliskimi.

Najważniejsze zasady

Takie generalne porządki w domu mogą również w przyszłości pomóc naszym bliskim w wyczerpującym emocjonalnie sprzątaniu „po nas”. Oto najważniejsze rady, które można wyciągnąć z idei death cleaningu.

Koniec z „przyda się”

Chyba każdy Polak posiada szufladę bądź szafkę z przedmiotami, która pozostawił, bo wydaje mu się, że może kiedyś się do czegoś przydadzą. Otóż najpewniej się nie przydadzą. Zgodnie z ideą DC lepiej te przedmioty oddać komuś, kto ich potrzebuje bądź sprzedać. Nie ma sensu trzymać bez potrzeby przedmioty, z którymi i tak nic nas nie wiąże.

Pamiątki

Każdy z nas ma pamiątki, które mają dla niego wartość sentymentalną. Może to być bilet z niezapomnianego koncertu bądź pocztówka od nieżyjącej już cioci. Przedmioty, które nie mają żadnej wartości materialnej, najlepiej zebrać w jednym miejscu (np. opisanym pudełku) i dokładnie poinstruować bliskich, że po naszej śmierci mogą je z czystym sercem wyrzucić. Bez obaw i wyrzutów sumienia.

Dokumenty i digital

Oto rada, którą każdy odpowiedzialny człowiek powinien zastosować. W wybranym miejscu (np. czerwonej teczce) należy zebrać wszystkie ważne dokumenty. Akty własności, dokumenty bankowe, świadectwa itp., tak by znajdowały się w jednym miejscu. W takiej teczce powinny się znaleźć również nasze loginy do banków czy kont w mediach społecznościowych. By po naszym odejściu bliscy szybko i sprawnie mogli pozamykać rachunki i pokasować konta.

Od czego zacząć

Autorka książki radzi, by porządki rozpocząć od dawno zapomnianej szafy, w której z pewnością będzie mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów. Przestrzega od rozpoczęcia sprzątania od starych albumów ze zdjęciami oraz miejsc, gdzie trzymamy wartościowe dla nas pamiątki. Według Magnusson ładunek emocjonalny tych przedmiotów nie pozwoli nam na szybkie ich przebranie i stracimy dużo czasu, co może nas ostatecznie zniechęcić do całego sprzątania. Autorka książki zwraca też uwagę, że DC może zająć dużo czasu. Porządki w jeden weekend to zdecydowanie zły pomysł.

Nagradzaj się

Sprzątanie generalne powinno wejść w nawyk, by później nie wpadać w zakupowy wir. By wspomóc się w tworzeniu nowego przyzwyczajenia, powinno się nagradzać np. za pieniądze uzyskane ze sprzedaży niepotrzebnych przedmiotów. Ważne, by nie kupować sobie kolejnych rzeczy. Można np. iść do kina bądź zabrać dzieci na wyszukany obiad do restauracji. Wspomnienia zostaną do końca życia.

Minimalizm

Death cleaning czerpie wiele z idei minimalizmu. W przeciwieństwie do tego nurtu nie każe jednak pozbywać się wszystkich przedmiotów, których się nie używa, ale zachęca do zrobienia porządku oraz dokładnego opisania swoich dóbr. Tak by w przyszłości nie było problemu z decydowaniem, co jest wartościowe, a co nie.

Po skończonym procesie sprzątania, opisywania i układania należy powiadomić bliskich, gdzie znajdują się najważniejsze dokumenty i tam zostawić instrukcję, co należy zrobić z którymi pudełkami i rzeczami.

Źródło: familyhandyman.com

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu



Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów