Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Od rolet po shuttersy – osłony wewnętrzne na okna

Podczas fali upałów warto chronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem się, stosując odpowiednie osłony na okna. Najskuteczniejsze są rolety, żaluzje czy okiennice montowane na zewnątrz. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zainteresować się ich odpowiednikami w wersji wewnętrznej.

Jeżeli w oknach mamy standardowe zasłony możemy je zastąpić takimi w wersji zaciemniającej. – Odpowiednia grubość materiału stanowi barierę dla promieni słonecznych, co pozwala to na komfortowy sen i relaks nawet wtedy, kiedy na dworze jest gorąco. Dodatkowo zasłony zaciemniające zapewniają prywatność – zauważa Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA.

Inną chętnie wybieraną opcją jest zakup żaluzji i rolet wewnętrznych. Oryginalnym pomysłem jest montaż zasłon panelowych lub wewnętrznych okiennic (nazywanych również shuttersami), podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl

Rolety wewnętrzne

Na okna o standardowych wymiarach znajdziemy gotowe rolety w marketach budowlanych oraz sklepach z wyposażeniem wnętrz. Nie ma też problemu, aby dostać je na zamówienie na dowolną wielkość czy nietypowy kształt okna. Modną osłoną są obecnie rolety dzień-noc składające się z naprzemiennych pasów zaciemniających i przezroczystych. Inną chętnie wybieraną opcją są rolety rzymskie, w których materiał podczas ich zwijania układa się w poziome fałdy, a po rozwinięciu jest gładki.

Tomasz Rawski, dyrektor handlowy firmy Marcin Dekor wyjaśnia, że dzięki zastosowaniu w roletach materiałowych specjalnych tkanin, zapobiegają one lub ograniczają przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia. Wśród tych tkanin, nazywanych termoizolacyjnymi lub thermoblockami, wyróżniamy transparentne oraz zaciemniające. Pierwsze pokryte są jednostronną powłoką metaliczną i w zależności od rodzaju tkaniny oraz splotu włókien mają różny stopień transmisji (przepuszczalności), absorpcji (pochłaniania), a także współczynnika refleksji (odbicia promieni słonecznych). Te drugie wykonane są z tkaniny podgumowanej, a więc całkowicie zaciemniającej, gdzie współczynnik transparentności wynosi 0%. Należy przy tym pamiętać, że wewnętrzne rolety materiałowe tylko w pewnym stopniu ograniczają dostęp ciepła do wewnątrz pomieszczeń, gdyż nie blokują przenikania promieni przez szybę, tak jak te zewnętrzne.

Żaluzje wewnętrzne

Zazwyczaj są to żaluzje poziome, składające się z pasków z aluminium, tworzywa sztucznego, drewna czy tkaniny. Aluminiowe żaluzje mogę być dodatkowo pokryte od zewnątrz powłoką odbijająca promieniowanie słoneczne. Można je wyposażyć w tzw. prowadzenie żyłkowe, co przydaje się, kiedy okno jest uchylone.

Zasłony panelowe

To ruchome pasy materiału o różnej szerokości, przypominające z wyglądu japońskie ścianki. Wykonuje się je z tkanin firanowych i zasłonowych. Panele poruszają się na specjalnej szynie montowanej do sufitu (niektóre można też montować do karnisza z szynami).

Wewnętrzne okiennice (shuttersy)

Najczęściej są drewniane. Można je otwierać w standardowy sposób, składać, albo przesuwać na szynie. Shuttersy zwykle zbudowane są z ramy, w której zamocowane są ruchome lamele, co umożliwia kontrolę nasłonecznienia wnętrza. Ale dostępne są też modele pełne wykonane z jednego panelu.

Autor: Beata Zielińska

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów