Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

60-metrowe mieszkanie za 30 tysięcy złotych – brzmi jak marzenie? To oferta PKP

PKP dysponuje ogromną bazą lokalową. Setki budynków, działek i mieszkań czekają na potencjalnych kupców. Jakie warunki trzeba spełnić, by kupić tanie mieszkanie z oferty PKP.

Mieszkania (oraz inne typy nieruchomości) wystawione na sprzedaż przez PKP posiadają często bardzo atrakcyjne ceny. Jakie trudności wiążą się z zakupem nieruchomości od PKP?

Kompromisy
Podczas szukania wymarzonej nieruchomości należy skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki nieruchomości znajdującej się na oficjalnej stronie PKP. Można w niej określić podstawowe parametry oferty: cenę, metraż oraz lokalizację.

Przeglądając wyniki z pewnością zwrócicie uwagę, że większość nieruchomości znajduje się albo na obrzeżach dużych miast bądź nadają się do gruntownego remontu. Nie w każdym rejonie kraju jest taka sama liczba dostępnych lokali. Ich największe skupisko znajduje się w południowych województwach.

Mieszkanie za bezcen
Skąd pochodzą mieszkania w ofercie PKP? Są to głównie mieszkania pracownicze, których nie wykupili poprzedni lokatorzy w ramach wykupu mieszkań pracowniczych.

Największym atutem nieruchomości oferowanych przez PKP są ich ceny, a te zaczynają się już o 7 tysięcy za 12m2 mieszkanie w miejscowości Węgliniec. Nie brakuje również większych metraży w miastach powiatowych. W Wałbrzychu można znaleźć 54-metrowe mieszkanie za jedyne 43 tysiące złotych, a w Jeleniej Górze 34-metrowe mieszkanie za tysiąc złotych z metra.

W ofercie znajdują się lokale leżące także w miastach wojewódzkich. Przykładem tutaj może być 150-metrowe mieszkanie w Katowicach za zaledwie 140 tysięcy złotych. Coś dla siebie znajdą również poszukiwacze oryginalnych lokali. Do nabycia jest np. wieża z początku XX wieku za jedyne 60 tysięcy złotych.

Warunki jakie należy spełnić
PKP sprzedaje swoje nieruchomości w czterech trybach.

• przetargu
• bezprzetargowym
• rokowań
• zamiany nieruchomości
Przy każdej ofercie znajduje się dokładna informacja w jakim trybie nieruchomość jest gotowa do nabycia i na jakim etapie jest postępowanie.

Spółka najczęściej przeprowadza przetarg ustny nieograniczony w formie licytacji bądź pisemny ofertowy. Mogą w nich brać udział osoby fizyczne, prawne oraz podmioty nieposiadające osobowości prawnej (spółki, wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, itp.).

Pozostałe szczegóły
Zdecydowana większość nieruchomości oferowanych przez PKP należy do Skarbu Państwa, a PKP przysługuje prawo użytkowania wieczystego. To oznacza, że PKP dysponuje gruntami przez maksymalnie 99 lat, płacąc właścicielowi roczną opłatę Prawo użytkowania wieczystego podlega dziedziczeniu. Użytkownik może też ubiegać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność.

Cenę danego mieszkania można negocjować. Ale tylko w wypadku gdy odbyły się dwa przetargi i nie został wyłoniony kupujący. PKP może wtedy nieco obniżyć cenę w ramach negocjacji, ale poniżej 2/3 ceny ofertowej. Sprzedaż w tym trybie jednak wymaga specjalnych zezwoleń i procedura może się wydłużyć do kilku miesięcy.

Źródło: PKP.pl
Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej Patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów