Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Europejska Legitymacja Zawodowa przepustką do europejskiego rynku nieruchomości

p19

Europejska Legitymacja Zawodowa przepustką do europejskiego rynku nieruchomości

Początek roku przyniósł wiele  dobrych wiadomości dla pracowników zatrudnionych w państwach  należących do Unii Europejskiej. Nowelizacja ustawy z 17 stycznia w zakresie regulacji swobodniejszego przepływ pracowników w obrębie Unii Europejskiej, otwiera rynek międzynarodowy dla pośredników nieruchomości. Złożony proces związany z uznaniem kwalifikacji zawodowych powoli zostaje zastąpiony uproszczoną procedurą. Już wkrótce pośrednicy nieruchomości wszelkie trudności związane z papierkowa robotą będą mogli zawrzeć w jednym dokumencie jakim jest Europejska Legitymacja Zawodowa, czyli elektroniczny zamiennik tradycyjnego dokumentu.

Aby złożyć wniosek o wydanie ELZ należy utworzyć wirtualne chronione, indywidualne konto, w ramach narzędzia internetowego, gdzie można umieścić każdy dokument niezbędny do udowodnienia treści wniosku. Internetowe konto stanie się pewnym rodzaje-m informatora – jakie są postępy procedury realizacji wniosku oraz czego brakuje nam do zakończenia procesu. Dokumentacja potrzebna do uzyskania kwalifikacji pozostanie bez zmian –  w zależności od tego czy wniosek dotyczy stałego pobytu w innym kraju UE, pobytu czasowego lub incydentalnego świadczenia usług.

Pierwszym krokiem rozpoczęcia procedury jest analiza wniosku przez odpowiednie rodzime władze krajowe. Następnie informacje są przekazywane za pomocą systemu IMI, do władz państwa przyjmującego. Państwo to może zdecydować o wydaniu ELZ, odmówić wydania, lub zdecydować o dostarczeniu dokumentów uzupełniających, które muszą zostać złożone przed wydaniem Legitymacji.

Europejska legitymacja zawodowa to elektroniczna procedura, z której powinien skorzystać pośrednik nieruchomości, aby poszerzyć swoje kompetencje oraz zasięg świadczonych usług. Warto poświęcić czas na procedurę związaną z wydaniem ELZ –  kwalifikacje zawodowe uznane w innym kraju UE są doskonałym krokiem, aby polski rynek nieruchomości miał szansę zwiększyć swój zasięg na europejską skalę. Proces związany z utworzeniem ELZ jest szybszy i mniej skomplikowany niż tradycyjne procedury uznawania kwalifikacji. Pośrednik może być na bieżąco z przebiegiem prac nad wydaniem dokumentu – cały czas ma możliwość śledzenia w  internecie statusu swojego wniosku, a co więcej –  ponownie wykorzystać przedłożone już dokumenty przy składaniu nowych wniosków w innych krajach.

Pośrednik ma prawo do złożenia wniosku o wydanie ELZ, jeśli:

  • chce wykonywać swój zawód tymczasowo i okazjonalnie w innym kraju UE ( mobilność tymczasowa) LUB
  • chce przeprowadzić się do innego kraju UE i wykonywać tam swój zawód na stałe ( stałe prowadzenie działalności zawodowej).

Zalet ELZ jest wiele. Władze kraju, z którego pochodzi pośrednik, mają obowiązek pomocy w przygotowaniu wniosku oraz stałej kontroli nad prawidłowością jego treści,  kompletnością dokumentów, poświadczenia autentyczności oraz ważności.

Elektroniczna forma składania wniosku jest  ogromnym ułatwieniem. Chociażby w momencie składania podania o wydanie zgody na stałe prowadzenie działalności zawodowej lub tymczasowe świadczenie usług w innym kraju, dokumentacja cały czas  będzie istnieć w systemie. Pośrednik będzie mógł ominąć wszelkie procedury związane z ponownym składaniem kolejnych wniosków.

Jeżeli władze kraju przyjmującego, które odpowiadają za rozpatrzenie wniosku, nie podejmą ostatecznej decyzji w odpowiednim terminie, kwalifikacje zawodowe pośrednika zostaną automatyczne uznane.

Jak długo możesz używać europejskiej legitymacji zawodowej?

  • bezterminowo, jeżeli pracownik przeprowadzi się na stałe (stałe prowadzenie działalności zawodowej)

w większości przypadków przez 18 miesięcy, jeśli pośrednik świadczy usługi tymczasowo, lub przez 12 miesięcy w przypadku zawodów mających wpływ na zdrowie lub bezpieczeństwo publiczne.

Europejska legitymacja zawodowa nie jest dokumentem wydawanym w tradycyjnej formie, lecz w postaci elektronicznej. Stanowi ona rzeczywisty dowód na to, że pośrednik nieruchomości pozytywnie przeszedł wszystkie kontrole administracyjne, a jego kwalifikacje zawodowe zostały uznane przez kraj, w którym chce  pracować (państwo przyjmujące), lub jest to dowód na to, że spełnił on warunki w celu tymczasowego świadczenia usług w tym kraju.

Źródło: iHouse

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

 logoihouse

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów