W dzisiejszym świecie panuje opinia, że do każdej pracy można znaleźć fachowca. Ale część awarii i napraw można wykonać samodzielnie, tylko trzeba mieć czym! Oto przykłady narzędzi, które warto mieć w domu.
W sieci roi się aż od filmików instruktażowych objaśniających arkana domowych napraw. Ale nie uda się nam z nich skorzystać bez posiadania choćby podstawowych narzędzi.
Klucz nastawny
Choć klucz nastawny posiada wiele typów (francuski, angielski, szwedzki itp.) to tak naprawdę mechanizm jego działania jest taki sam. Jeden, dobrze dobrany klucz nastawny zastąpi pokaźny arsenał kluczy płaskich.
Umożliwia odkręcanie i przykręcanie śrub i nakrętek o różnych wymiarach. Narzędzie przyda się nie tylko w celu odkręcenia węży z ciepłą i zimną wodą, ale również może posłużyć podczas napraw i konserwacji np. rowerów.
Zastosowania:
montaż węży dopływowych
odkręcanie śrub
Kombinerki
Narzędzie na co dzień niewykorzystywane, ale jego brak może utrudnić i wydłużyć część prac domowych związanych z pracami naprawczymi. Kombinerki to rodzaj uniwersalnego chwytaka. Jego konstrukcja ułatwia wiele czynności, zwłaszcza wymagających precyzyjnego trzymania czy zdejmowania izolacji z przewodów.
Dobre kombinerki można również wykorzystać do wielu prac domowych, gdzie trzeba skumulować siłę nacisku bądź obciąć element, z którym nożyczki nie mogą sobie poradzić – np. drut.
Zastosowania:
Pomoc przy pracach z instalacją elektryczną
Uniwersalny chwytak
Przecinak do kabli oraz drutu
Nóż tapicerski
W czasach PRL-u zastępowany często ostrym nożem do obierania warzyw. Obecnie z jego dostępnością nie ma problemów. Nóż tapicerski przydaje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dokładne cięcie. Nawet grubych materiałów czy plastiku.
Przy kupnie noża tapicerskiego lepiej nie oszczędzać i nabyć porządny metalowy model. Ostrze w nim ukryte jest bardzo ostre i w przypadku uszkodzenia rękojeści można bardzo dotkliwie się zranić.
Zastosowania:
Pomoc przy pracach wykończeniowych
Uniwersalny przecinak do materiału i plastiku
Taśmy, drut oraz opaska zaciskowa
Warto mieć w domu przynajmniej kilka ich rodzajów by bez konieczności wychodzenia z domu móc szybko dokonać naprawy. Poza uniwersalną taśmą o różnych szerokościach warto posiadać również taśmę silikonową, szczególnie użyteczną w przypadku napraw hydrauliki (chociaż ona w wielu profesjonalnych pracach nie zastąpi pakuł) oraz taśmę izolacyjną potrzebną do napraw instalacji elektrycznych.
Najbardziej popularnym z tej gamy narzędziem jest opaska zaciskowa. Można ją spotkać pod wieloma nazwami, takimi jak zip, zipka, krawatka bądź raps. Najczęściej jest nazywana popularną trytytką. Opaską zaciskową można bardzo trwale spiąć praktycznie wszystko.
Zastosowania:
uszczelnienia hydrauliki (odpływy, kolanka, łączenia rur, itp. )
naprawa kabli sieciowych
łączenia elementów np. kabli
Klucze imbusowe
Znane niemal każdemu, ale nie wszyscy znają ich właściwą nazwę. Imbus, czyli klucz trzpieniowy o przekroju sześciokąta foremnego. Pojedyncze sztuki często są dodawane wraz z meblami do skręcenia.
To nie przypadek, ponieważ klucze imbusowe służą często do montażu specjalnych śrub w drewnie bądź płytach wiórowych. Jednak to nie koniec ich możliwości. Wielu producentów osprzętu rowerowego używa własnie zacisków imbusowych w swoich produktach – klucze znajdą zastosowanie również tam.
Zastosowania:
Montaż mebli
Regulacja hamulców w jednośladach
Przyrządy miernicze
Przyrządy miernicze
Oczywiście, że można robić rzeczy na tzw. „oko”, ale jeżeli chcemy otrzymać dobry rezultat musimy skorzystać z przyrządów mierniczych takich jak miarka, suwmiarka oraz poziomica.
Bez miarki trudno wyliczyć powierzchnię do malowania bądź dobrze wybrać dodatki, chociażby takie jak rolety do okna. Z kolei poziomica przyda się nie tylko do montażu półek czy wieszania obrazów, ale posłużyć może np. do wypoziomowania sprzętu AGD. Niewypoziomowana pralka grozi uszkodzeniem podłogi oraz awarią.
Zastosowania:
Wypoziomowanie sprzętu AGD oraz mebli
Liczenie powierzchni
Zestaw kluczy nasadowych
Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że to nie jest jedno narzędzie. Ale trzeba je traktować jak komplet kluczy imbusowych. Cały komplet „nasadówek” wraz z kluczem dynamometrycznym to praktyczny „must have” w domu.
Dobry zestaw z bogatą bazą bitów (czyli wymiennych końcówek) umożliwia całą gamę różnych prac w domu. Klucze nasadowe mogą się przydać w pracy z meblami, elektryką, jednośladami oraz wszystkim tym, gdzie mamy do czynienia z śrubami.
Zastosowania:
Prace regulacyjne przy jednośladach
Montaż mebli oraz prace z instalacjami
Wiertarka
To narzędzie posiada tak wiele różnych zastosowań, że aż ciężko wszystkie wypisać. Jej funkcje wychodzą daleko poza wiercenie otworów. Wszystko zależy od rodzaju nasadki jaką się zastosuje.
W zależności od nasadki wiertarką można wiercić w różnorakim materiale, szlifować wszelkie nawierzchnie, wkręcać i wykręcać ciasno osadzone śruby bądź nawet wypompowywać wodę oraz ostrzyć.
Zastosowania:
Wieszanie obrazów i półek
Szlifowanie powierzchni
Ostrzenie
Autor: Bartłomiej Baranowski