Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Mieszkania na kwarantannę. Do akcji włącza się portal Nieruchomosci-online.pl

Pandemia koronawirusa nieustannie wpływa na nasze życie. Z jednej strony wciąż powinniśmy pozostawać w domach, z drugiej niektórzy z nas nagle muszą zmienić miejsce zamieszkania. Dlatego też aby zapewnić łatwiejszy dostęp do mieszkań na wynajem dla pracowników służby zdrowia, osób pozostających w kwarantannie oraz ich bliskich, portal Nieruchomosci-online.pl włącza się w akcję „Mieszkanie na kwarantannę”, w ramach której od 21 kwietnia ogłoszenia o wynajmie związane z tą trudną sytuacją będzie można dodać w serwisie za darmo.

Mimo zniesienia niektórych obostrzeń związanych z przemieszczaniem się, narodowa kwarantanna trwa – przybywa nowych zachorowań, służba zdrowia wciąż znajduje się pod ogromną presją. To przede wszystkim dla jej pracowników, którzy często, chcąc chronić swoich najbliższych, postanawiają zmienić tymczasowo miejsce zamieszkania, pandemia jest największym wyzwaniem. Dodajmy, że tysiące innych osób wciąż pozostaje w przymusowej kwarantannie.

Razem w obliczu pandemii

Dlatego też portal Nieruchomosci-online.pl w dobie koronawirusowej pandemii postanowił przyjść z pomocą wszystkim potrzebującym w szybkim znalezieniu odpowiedniego lokum. Każdy, kto ma do dyspozycji lokal dostosowany do odbycia kwarantanny lub przeznaczony dla pracowników służby zdrowia, może teraz zamieścić w serwisie ogłoszenie całkowicie bezpłatnie.

„W obliczu zagrożenia, jakim jest COVID-19, nie tylko dla zdrowia, ale także dla gospodarki, każdy powinien zastanowić się, co może zrobić, by pomóc. Naszym pierwszym krokiem był pakiet pomocowy dla naszych partnerów biznesowych, teraz czas na inne obszary rynku. Jesteśmy w tym wszyscy razem” – mówi Michał Kurczycki, dyrektor generalny portalu.

„Zdajemy sobie sprawę, jak trudna jest sytuacja. Wiele osób nie ma gdzie odbyć kwarantanny, ponieważ w domu ma małe dzieci lub starszych rodziców. Nie chce narażać swoich bliskich. W ostatnim czasie zarejestrowaliśmy też sporo wyszukiwań na hasło na kwarantannę, mamy więc nadzieję stać się jako portal miejscem spotkania potrzebujących takiej usługi z ogłoszeniodawcami” – dodaje Michał Kurczycki.

Sam proces dodania oferty do serwisu nie jest skomplikowany. Wystarczy wejść na stronę www.nieruchomosci-online.pl i dodać ogłoszenie najmu mieszkania. Kluczowe jest jednak oznaczenie odpowiedniej opcji: „możliwość wynajęcia na kwarantannę”. W treści ogłoszenia warto też opisać szczegółowo warunki i oczywiście wysokość czynszu najmu na czas krótszy niż 1 miesiąc (za dobę, tydzień lub 14 dni), a także dodać inne informacje o tym, jak mieszkanie jest dostosowane do warunków koniecznych do odbycia kwarantanny oraz czy wynajmujący może zaoferować podczas niej dodatkowe usługi (np. odbieranie poczty, prania, dostarczenie sprawunków).

Usługa hotelarska a najem krótkoterminowy – uwarunkowania prawne

Z formalnego czy prawnego punktu widzenia nie istnieje ograniczenie odnośnie do tego, kto może takie mieszkanie oferować, nawet jeśli wcześniej oferta dotyczyła najmu długoterminowego. Aczkolwiek warto w tym przypadku aspekt prawny poddać wnikliwej analizie.

„Nie ma normatywnej definicji najmu krótko- czy długoterminowego. To po prostu usługa hotelarska, świadczona w innym obiekcie niż hotel. Najem polega na oddaniu lokalu do używania na czas oznaczony albo nieoznaczony za zapłatą czynszu. Usługa hotelarska zaś to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie w obrębie obiektu usług z tym związanych. Te usługi to m.in.: wymiana pościeli, ręczników, sprzątanie, zapewnienie środków czystości, catering czy nawet dostęp do basenu, siłowni czy SPA. Jeśli spojrzymy na model najmu krótkoterminowego, który mamy na rynku, bez wątpienia wpisuje się on w definicję usługi hotelarskiej. Podmioty świadczące zaś takie usługi bez wątpienia robią to w ramach działalności gospodarczej, ponieważ ma ona charakter zorganizowany, ciągły i zarobkowy” – analizuje stan prawny Piotr Dobrowolski, radca prawny, specjalista od prawa nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem właśnie zagadnień najmu.

„Pamiętajmy jednak, że w aktualnym stanie prawnym prowadzenie usług hotelarskich jest zakazane, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Od zakazu tego istnieją jednak wyjątki. Można zatem wynająć lokal „na krótki termin” osobom objętym kwarantanną lub izolacją, osobom wykonującym zawód medyczny (np. lekarzom i pielęgniarkom), pacjentom i ich opiekunom, jeżeli konieczność zakwaterowania wynika z warunków leczenia oraz w związku z wykonywaniem czynności zawodowych, zadań służbowych i działalności gospodarczej (np. konieczność wyjazdu w delegację)” – dodaje Piotr Dobrowolski.

Zainteresowanie ofertą i przygotowanie lokalu

Warunki najmu zainteresowane strony ustalają oczywiście między sobą, warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu lokalu szczególnie w przypadku, gdy jest on przeznaczony właśnie do odbycia przymusowej kwarantanny.

Jacek Kusiak, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Mieszkań na Wynajem Mieszkanicznik: „Członkowie Stowarzyszenia to w dużej mierze przedsiębiorcy prywatni zajmujący się dotychczas wynajmem turystycznym. W obecnej sytuacji dostosowali oni jednak swoje mieszkania do warunków koniecznych do odbycia kwarantanny. Zapewniają środki ochrony przeciwwirusowej: okresowe ozonowanie, włączanie lamp UV i stosowanie środków wirusobójczych do dezynfekcji w toalecie, dezynfekcji powierzchni stałych oraz dezynfekcji rąk. W tej kwestii należy posiłkować się wytycznymi przygotowanymi dla obiektów hotelarskich przez Główną Inspekcję Sanitarną”.

Informacje dotyczące rosnącego zainteresowania takimi mieszkaniami ze strony potrzebujących sygnalizowali licznie współpracujący z portalem Nieruchomosci-online.pl pośrednicy.

Barbara Chalińska, pośredniczka z biura Moje Nowe M z Poznania: „Z początkiem marca zaczęła być widoczna aktywność osób, które ze względu na różne okoliczności okołowirusowe poszukiwały mieszkań na wynajem. Jedno z zapytań było dla nas impulsem do rozpoczęcia działań pod hasłem #mieszkaniedlamedyka. Potrzebujących osób ze służb medycznych jest coraz więcej, pomagamy im nieodpłatnie, a do pomocy zgłaszają się pośrednicy z innych miast”.

„Mieszkania na kwarantannę oferują głównie osoby, które wynajmowały je wcześniej na doby, jednak teraz nie mają możliwości oferowania ich np. turystom. Rzadziej są to właściciele, którzy wynajmowali je dotychczas na rok lub dłużej, co jednak wciąż jest możliwe” – mówi Katarzyna Stachurska-Rexha z biura nieruchomości AleDomy z Wrocławia.

Oferta zamieszczania w serwisie ogłoszeń na kwarantannę za darmo aktualna jest od 21 kwietnia aż do odwołania.

 

 

* * *

Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert, w tym dającą przewagę nad pozostałymi graczami na rynku największą liczbę ogłoszeń domów i działek. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

 

Portal ułatwia znalezienie idealnie dopasowanej nieruchomości dzięki dopracowanym ścieżkom użytkownika, zastosowaniu algorytmów prezentujących podobne oferty na każdym punkcie styku z marką oraz wprowadzonemu już w 2014 roku standardowi podnoszenia jakości ogłoszeń. Funkcjonuje od 2008 roku i konsekwentnie pozostaje niezależny od grup kapitałowych.

 

&nbsp

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów