Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Kredyty hipoteczne – co powinni o nich wiedzieć pośrednicy nieruchomości?

Ponad połowa transakcji na rynku nieruchomości w Polsce – zarówno na pierwotnym i wtórnym jest finansowana za pośrednictwem kredytu hipotecznego. Decyzja o zakupie mieszkania zazwyczaj zapada oczywiście w głowie klienta, natomiast, jeśli on kredytuje się i nie ma środków własnych taka decyzja jest uzależniona też od czynników zewnętrznych.
Bardzo często klient, który pojawia się w biurze nieruchomości lub u dewelopera chcąc kupić mieszkanie myśli, że wie o kredytach hipotecznych wszystko. Bardzo często wybiera mieszkanie, a na pytanie, czy sprawdzał już swoją zdolność kredytową lub czy konsultował już swoją sytuację z agentem do spraw kredytowania odpowiada, że nie musi, ponieważ bardzo dobrze zarabia – wie na co go stać i na pewno bank udzieli mu kredytu.
Skąd bierze się takie przekonanie? Klienci, którzy biorą kredyty hipoteczne są osobami niedoświadczonymi finansowo. Brali kredyt na laptopa, na sprzęt AGD, albo na samochód. Tego typu kredyty bardzo łatwo uzyskać, są to kredyty dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki. Klient idzie, pokazuje dowód osobisty, bardzo często nawet bez dokumentów dochodowych i taki kredyt uzyskuje. Często klient, który chce sfinansować inwestycję od dewelopera, albo chce kupić mieszkanie z rynku wtórnego, został mu tydzień do wpłaty środków i on w tym momencie dopiero rozpoczyna swoje poszukiwania kredytu hipotecznego. W tydzień czasu żaden bank kredytu hipotecznego nie udzieli, ale klienci o tym nie wiedzą.
Warto zatem współpracować z doradcą kredytowym, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie kredytowe przy zakupie nieruchomości. Nie może tego robić przeciętna osoba, może to robić licencjonowany ekspert, agent z doświadczeniem, który odbył egzamin i posiada licencję KNF. Co więcej taka osoba odpowiada za swoją działalność, odpowiada za wszystko, co zaoferuje klientów. Dodatkowo musi posiadać ubezpieczenie OC od ryzyka wynikłego z funkcjonowania w tym zawodzie.
Więcej o kredytach hipotecznych usłyszysz w video z udziałem Tomasza Majera, doradcy kredytowego z Vista Finance.
Źródło serwis Gratka.pl patrz link: http://blog.gratka.pl/2018/03/gratka-talks-odcinek-4-kredyty.html

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów