Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Czy Polacy korzystają z pośredników w obrocie nieruchomościami? Badanie Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości i portalu Nieruchomosci-online.pl

Badanie na temat sposobu korzystania z usług biur pośrednictwa w handlu nieruchomościami

Czy Polacy korzystają z pośredników w obrocie nieruchomościami?

68 proc. Polaków kupujących lub sprzedających mieszkanie korzysta z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. 96 proc. wybiera zawsze agenta legitymującego się licencją – wynika z badania portalu Nieruchomosci-online.pl i Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości.

Wyniki badania pokazały, że z usług pośredników w obrocie nieruchomościami korzysta 68,23 proc. respondentów. Główną przyczyną zainteresowania usługami pośredników jest troska o bezpieczeństwo transakcji – aż 65,45 proc. przebadanych osób deklaruje, że samodzielne kupowanie lub sprzedawanie nieruchomości niesie ryzyko niepowodzenia.

Ankieta ujawniła także, że Polacy zdecydowanie wolą korzystać z usług pośredników, których kwalifikacje potwierdza licencja – zadeklarowało tak 96,18 proc. badanych.

-Ciekawe wnioski przyniosły także odpowiedzi na pytania, jak oceniana jest własna wiedza potrzebna do samodzielnego przeprowadzenia transakcji na rynku nieruchomości. Przebadane osoby w większości twierdzą, że potrafią samodzielnie rozpoznać, czy cena mieszkania jest zawyżona lub zaniżona (54,69 proc.), potrafią skonstruować umowę przedwstępną, tak aby kupujący lub sprzedający się nie wycofał (52,43 proc.), a także rozpoznać, czy nieruchomość ma ukryte wady prawne (52,43 proc.). Mając zatem pełną wiedzę potrzebną do przeprowadzenia transakcji i tak wiele osób woli korzystać z usług pośredników. Sugeruje to, że doceniają oni zapewnianą przez pośredników pomoc w bezpiecznym przeprowadzaniu transakcji – mówi Michał Kurczycki, przedstawiciel szwajcarskiej firmy NNV AG, właściciela portalu Nieruchomosci-online.pl.

Ostatnia część badania dotyczyła tego, jaką pomoc, poza samym pośrednictwem w transakcji, respondenci chcieliby otrzymywać od pośredników (wypowiedzi otwarte). Pośród najczęściej deklarowanych pozycji znalazły się m.in.: kompleksowa obsługa prawna, podatkowa i kredytowa transakcji, pomoc w ustaleniu ceny nieruchomości, tak aby szybko znalazła ona potencjalnego nabywcę, wyszukiwanie atrakcyjnych cenowo i wolnych od wad prawnych nieruchomości do nabycia, pomoc w przeprowadzeniu negocjacji z nabywcą lub sprzedającym, fachowość i profesjonalizm oraz zaangażowanie i zrozumienie potrzeb klienta.

-Wyniki badania pokazują, że pośrednicy w obrocie nieruchomościami cieszą się dużym zaufaniem społecznym i są postrzegani, jako potrzebni i użyteczni w pewnym przeprowadzeniu transakcji. Mnie osobiście cieszy także fakt, że Polacy wolą korzystać z usług licencjonowanych pośredników, bo daje im to zapewnienie znacznej jakości usług. To ważny głos za utrzymaniem licencji dla pośredników, jako gwarancji wysokich kwalifikacji zawodowych na rynku nieruchomości dla ochrony konsumentów – komentuje Zbigniew Kubiński, Prezydent Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości.

Badanie miało na celu poznanie sposobu korzystania przez Polaków z usług pośredników w handlu nieruchomościami, a także oczekiwań odnośnie tych usług. Zostało ono przeprowadzone przy pomocy ankiety internetowej, którą wypełniło 797 użytkowników portalu Nieruchomosci-online.pl. Wszyscy respondenci to osoby prywatne, które zamieściły ogłoszenie kupna lub sprzedaży nieruchomości w portalu. Ankieta została przeprowadzona pomiędzy 20 a 24 lutego 2012 roku.

***
Dodatkowe informacje:

Nieruchomosci-online.pl to internetowy serwis, w całości poświęcony rynkowi nieruchomości w Polsce. Znaleźć w nim można kilkadziesiąt tysięcy aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego, a także rozbudowany katalog firm z branży. Priorytetem portalu jest dbałość o aktualność ogłoszeń.

Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości to stowarzyszenie zrzeszające specjalistów rynku nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami, rzeczoznawców majątkowych i zarządców nieruchomości. Jest organizacją kształcącą Doradców Rynku Nieruchomości oraz twórcą Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów