Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów wypowiedziała się na temat deregulacji prowadzonej przez Ministra Gowina

W dniu 5 lipca 2012 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano opinię Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, która wypowiedziała w sprawie projektu ustawy deregulacyjnej proponowanej przez obecnego Ministra Sprawiedliwości. Opinia w sprawie tak zwanej deregulacji nie jest korzystna dla projektu Pana Jarosława Gowina.

W piśmie sygnowanym przez Przewodniczącego Rady Profesora dr hab. Mirosława Steca czytamy między innymi w sprawie deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości.

„Rozwiązanie to (deregulacja- przypisek redakcji) należy oceniać z punktu widzenia ryzyka jakie, niesie ze sobą wykonywanie takiego zawodu przez osoby nieposiadające wiedzy i umiejętności niezbędnych do rzetelnego jego wykonywania. Aby uświadomić sobie skalę tego ryzyka trzeba mieć na uwadze postanowienia art 180 i 181 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.), określające zakres czynności, jakie mają być podejmowane przez takiego pośrednika oraz wymagania ustawowe co do sposobu ich wykonywania. Skala wymagań i zadań stojących przed pośrednikami w obrocie nieruchomościami może nasuwać wątpliwości, czy zawód taki mogą wykonywać osoby bez wymaganego dotąd przygotowania teoretycznego i praktycznego. Wobec bardzo daleko posuniętej ochrony trwałości tych uprawnień zawodowych (w zasadzie bez skazania skazania za popełnienie przestępstwa nikt pośrednika nie może odsunąć od wykonywania zawodu), ryzyko dla osób korzystających z usług pośredników niewykwalifikowanych wystarczająco do pełnienia tych funkcji, wydaje się być dość znaczne, a ryzyko utraty uprawnień zawodowych – raczej niezbyt wysokie.”

Co do istoty proponowanej deregulacji ważne jest następujące stwierdzenie zawarte w tej opinii: „Jeżeli jedynymi przyczynami odsunięcia od ich wykonywania ma być utrata (pełna?) zdolności do czynności prawnych lub wyrok za popełnienie przestępstwa (w tym także skarbowego), to lepiej byłoby zrezygnować w ogóle z regulowania tych zawodów ustawą.”

Cała opinia dostępna pod linkiem (dla naszych zawodów istotne strony od 13 do 15) POBIERZ

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów