Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Gottfried Böhm, stulatek, który projektuje świątynie z betonu. Doczekał się wyjątkowej wystawy

Architektura sakralna może przybierać zupełnie niespotykaną formę. Najlepszym przykładem wyjątkowego podejścia do tego typu budowli są dzieła Gottfrieda Böhma. Niemieckiemu architektowi, który w tym roku obchodzi setne urodziny, poświęcono wyjątkową wystawę. Wciąż można ją zwiedzać.

Christian Olsen

Gottfried Böhm to jeden z niezwykle wyjątkowych architektów. Nie tylko ze względu na swój wiek – w tym roku ukończył 100 lat. Przede wszystkim przez niespotykane podejście do budowli sakralnych. Niemiec ma na swoim koncie dziesięć obiektów tego typu. Stworzył też kilka wyjątkowych projektów ratuszy, biblioteki, a nawet biurowca.

Jest przedstawicielem brutalizmu, nurtu modernistycznego w architekturze. Dla budowli wznoszonych w tym stylu znaczenie mają zarówno tworzona przestrzeń, jak i materiał, z którego wzniesiony jest budynek.

Dokonania architekta, który w 1986 roku został laureatem Pritzkera w 1986 (nagrody uznawanej za najbardziej prestiżową w branży) można podziwiać dzięki wyjątkowej wystawie. Zorganizowało ją Niemieckie Muzeum Architektury (Deutsches Architekturmuseum, w skrócie DAM). Pierwotnie miała zostać udostępniająca zwiedzającym w maju. Epidemia koronawirusa sprawiła jednak, że wyjątkowe wydarzenie trzeba było przesunąć. Wystawę poświęconą Böhmowi można zwiedzać do 15 listopada.

Wśród największych dokonań niemieckiego architekta wymienić trzeba kościół Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w Kolonii-Lindenthal. Na uwagę zasługują szczególnie widoczne w spiralnie skręconej bryle schody.

Kościół Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w Kolonii-LindenthalKościół Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w Kolonii-Lindenthal Till Che

Jednym ze słynniejszych projektów Böhm jest też Bazylika Mariacka w Naviges. Nieregularne, półokrągłe kształty tworzą wyjątkowo surową gigantyczną przestrzeń, w której dominuje beton. Architekt jest zresztą określany jako twórca świątyń „z betonu i szkła”.

Bazylika Mariacka w NavigesBazylika Mariacka w Naviges seier+seier

Budynek jest równie zaskakujący na zewnątrz, jak i w środku. Sklepienie kościoła składa się bowiem z dużych, nieregularnych i ostrych brył. Gra świateł sprawia, że jedne gdy jedne są rozświetlone, inne pogrążone są w mroku.

Bazylika Mariacka w NevigesBazylika Mariacka w Neviges seier+seier

Böhm projektuje też budynki użyteczności publicznej, jak ratusz w Bensberg. Masywne betonowe bryły połączono tu z dużymi przeszkleniami. Projekt jest mocno osadzony w historii, ratusz został bowiem wybudowany na ruinach dawnego zamku. Kilka elementów budowli zostało wkomponowanych w nową bryłę.

Ratusz w BensbergRatusz w Bensberg CEphoto

Architekt zaprojektował też m.in. nawę kościoła św. Ludwika w Saarlouis, kościół Serca Jezusa Chrystusa w Bergisch Gladbach-Schildgen, kościół św. Gertrudy w Kolonii czy kościół św. Józefa w Kierspe.

Kościółw w KierspeKościółw w Kierspe Seier+Seier

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów