Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Mole w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić

Jeśli zobaczymy nawet jednego mola latającego w pokoju, zwłaszcza w pobliżu naszej szafy z ubraniami czy też żerującego w szafce kuchennej w produktach spożywczych, to fatalny znak. Niestety, bardzo szybko może ich być znacznie więcej i choć walka z nimi bywa dość długa i trudna, to może zakończyć się zwycięstwem.

Mole to rodzina niewielkich owadów z rzędu motyli, rozprzestrzeniona we wszystkich strefach klimatycznych i licząca ponad trzy tys. gatunków. Larwy mola włosienniczka, czyli mola odzieżowego, żywią się wyrobami włókienniczymi, zaś mola kożusznika także wyrobami futrzarskimi. Natomiast omacnica spichrzanka, nazywana potocznie molem spożywczym lub kuchennym, żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach, takich jak: cukier, kasze, mąka i otręby.

Skąd biorą się w mieszkaniu mole?

Mole ubraniowe mogą się dostać do naszego mieszkania od sąsiada, przejść przez przewody wentylacyjne lub klatkę schodową. Możemy je też przynieść sami z ubraniami ze sklepu, nawet nowymi, które długo leżały w magazynie lub od znajomych, u których byliśmy z wizytą, bo mole złożyły jajeczka na swetrze czy szaliku, który odłożyliśmy tylko na chwilę.

Z kolei mole spożywcze mogą pojawić się w naszej kuchni razem z zakupami, które przynieśliśmy z sklepu, zwłaszcza w produktach sypkich kupionych luzem. Zaniepokoić też nas powinna lekka pajęczynka znajdująca się na brzegach kartonowych zamknięć pudełek (np. kaszy, płatków), gdyż mole nie mają większego problemu z przegryzieniem się przez ten rodzaj opakowania.

Jak pozbyć się moli w mieszkaniu?

Do wyboru mamy różne sposoby, w zależności od tego, z którym przeciwnikiem przyjdzie nam walczyć.

Sposoby na mole ubraniowe

  • Na początku walkę można rozpocząć domowymi metodami. Należy wyjąć wszystkie ubrania z szafy i dokładnie je obejrzeć, sprawdzić, czy nie widać małych dziurek oraz pyłu powstającego po strawieniu tkaniny przez mole lub ich larwy. Jeśli to zauważymy, należy te ubrania odłożyć. Pozostałe, a zawłaszcza kurtki, kożuchy, wełniane swetry, a także koce i narzuty najlepiej wystawiać na działanie słońca lub mrozu. Promienie słoneczne oraz wysoka temperatura latem i niska zimą skutecznie zabija larwy i dorosłe mole.
  • Do szafy warto włożyć mydełka zapachowe, saszetki wypełnione lawendą lub aromatycznymi ziołami (np. miętą, liśćmi laurowymi, rozmarynem). Jako saszetki świetnie się sprawdzają np. skarpetki bez pary. Można też wyłożyć półki nowymi gazetami, gdyż mole nie lubią zapachu farby drukarskiej.
  • Inna opcja, przydatna zwłaszcza, gdy moli jest dużo, to wstawienie do szafy na kilkanaście minut szklanki z zagotowanym octem (najlepiej taki zabieg powtórzyć dwa-trzy razy).

mol spożywczymol spożywczy wikipedia

Oczywiście w sklepach są również gotowe preparaty w aerozolu czy bezwonny lep zawierający klej z dodatkiem feromonu, który wabi i wyłapuje mole odzieżowe. Można też kupić specjalne lampy owadobójcze.

Sposoby na mole spożywcze

  • Aby pozbyć się moli spożywczych, należy umyć wodą z octem szafki, w których trzymamy produkty sypkie. Ponieważ mole nie lubią wysokiej temperatury, możemy użyć suszarki do włosów i „potraktować” szafki strumieniem gorącego powietrza.
  • Inny domowy sposób na mole to rozłożenie na półkach szafek kuchennych liści laurowych lub suszonych skórek pomarańczy, cytryn bądź mandarynek. Poza tym najlepiej trzymać sypkie produkty w szczelnych szklanych opakowaniach, gdyż plastik i papier nie są dla moli żadną barierą.
  • Podobnie jak w przypadku moli ubraniowych możemy kupić specjalne preparaty na mole spożywcze.

Autor:

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów