Nasz profil na Facebook.com - polub nas

 • Budownictwo nadal w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych zawodów w Polsce

  Dodano: 12/06/2018

  z23493111qbranza-budowlana-nadal-wsrod-najbardziej-niebezpieWedług oficjalnych danych udostępnionych przez GUS pod koniec maja, wynika iż branża budowlana nadal znajduję się pierwszej dziesiątce zawodów najbardziej narażonych wypadkami.

  Od wielu lat branża budowlana uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Swoje miejsce udowadnia w najnowszym zestawieniu GUS. Ale są i dobre informacje!

  Wypadki na budowie
  Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego informują iż różnym wypadkom w branży budowlanej uległo w pierwszym kwartale 2018 roku – łączne 966 osób. W 10 przypadkach osoba odniosła obrażenia śmiertelne. Przy czym GUS określa przypadki śmiertelne także wśród osób, które zmarły w skutek powikłań w ciągu 6 miesięcy od wystąpienia wypadku.

  Według udostępnionych danych ilość wypadków na budowach wzrosła o około 8 procent. Ale jest też dobra wiadomość. Spadła ilość wypadków śmiertelnych, niemal o połowę. Ich liczba spadła z 16 do 10-ciu w porównaniu rok do roku w ujęciu kwartalnym.

  W 2016 roku branża budowlana znajdowała się w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych zawodów w kraju, zajmując niechlubne 8 miejsce. Identycznie jest w pierwszym kwartale 2018 roku. Obecnie wynik jednego poszkodowanego na tysiąc pracujących wynosi 1,1. Jest to wynik jedynie za pierwszy kwartał. Dla porównania – za cały 2016 rok ten wynik wynosił 6,54.

  Przepisy BHP na budowie
  Choć przepisy BHP kontroluje i sprawdza oddzielny organ – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego to wypadków z roku na rok jest coraz więcej. Specyfika pracy powoduje kontakt z niebezpiecznymi urządzeniami takimi jak sprzęt budowlany.

  Nie bez znaczenia jest też wzrost realizowanych inwestycji budowlanych na rynku prywatnym. Według Raportu AMRON–SARFiN w III kwartale 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o ponad 20 procent. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku o prawie 19 procent wzrosła liczba budów rozpoczętych przez deweloperów.

  Większa ilość inwestycji w połączeniu z coraz szybszym tempem stawiania kolejnych budynków skutkuje zwiększeniem ilości wypadków.

  Źródło: GUS, GUS, Raport AMRON SARFiN

  Więcej: http://www.domiporta.pl/poradnik/7,157731,23491719,budownictwo-nadal-w-pierwszej-dziesiatce-najbardziej-niebezpiecznych.html

  Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl