Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Cykl I. Artykuł 13. Jak skutecznie inwestować w reklamę w internecie?

Nawet jeśli prowadzisz małe biuro nieruchomości, możesz niewielkim kosztem promować swoją markę i ofertę w sieci. Dzięki narzędziom dostępnym w internecie nie tylko przeprowadzisz kampanię reklamową, ale dowiesz się niemalże natychmiast, jakie efekty ona przynosi. Będziesz mógł wówczas zoptymalizować swoje działania tak, aby wyciągnąć maksymalne korzyści po najniższej cenie. Jesteś gotowy na poznanie możliwości, jakie tkwią w reklamie internetowej?


Planowanie kampanii reklamowych online

Internet jest bardzo specyficznym medium, którego główną cechą jest możliwość aktywnego kontaktu z klientem. Oznacza to, że masz całkowitą kontrolę nad treściami reklamowymi, które publikujesz w sieci. Ponadto daje on niepowtarzalną możliwość dotarcia z komunikatem reklamowym do precyzyjnie określonej (stargetowanej) grupy. Kolejną zaletą jest ogromny wybór sposobów docierania do potencjalnego klienta. Taka mnogość może początkowo zniechęcać, dlatego przedstawię Ci dzisiaj narzędzia, które dla biura nieruchomości będą bardzo efektywne, a skorzystanie z nich z pewnością przyniesie wymierne korzyści.

Jaka forma reklamy jest najlepsza dla biura nieruchomości?

Zaczynając promocję firmy w internecie, bardzo często pojawia się dylemat, która forma reklamy będzie najlepsza i przyniesie oczekiwane efekty. Od dawna wiadomo, że pierwszym miejscem, do którego kierują się internauci, jest wyszukiwarka Google. Nie inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o poszukiwanie nieruchomości.
Z najpopularniejszych możliwości zaistnienia w Google masz do wyboru: pozycjonowanie strony i/lub reklama AdWords (linki sponsorowane i reklama kontekstowa, wyświetlana w sieci w ramach programu Google AdSense). I tu pojawia się dylemat: którą formę wybrać? Zwłaszcza, gdy ilość środków przeznaczonych na reklamę jest ograniczona. Optymalnym rozwiązaniem byłoby inwestowanie w każde z tych narzędzi i weryfikowanie efektów poszczególnych kampanii, a następnie zainwestowanie w najskuteczniejsze z nich.
Jak w praktyce wybrać najlepszą i najbardziej opłacalną opcję dla siebie, dowiesz się w dalszej części artykułu.

„Naturalne” pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych

Pozycjonowanie jest to działanie zmierzające do osiągnięcia przez konkretny serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania dla wybranych przez internautów słów kluczowych w danej wyszukiwarce, np. Google.
Aby ten cel osiągnąć, należy zadbać o dobór odpowiednich słów kluczowych, które charakteryzują Twój profil działalności i zamieścić je w opisach na stronie www oraz w kodzie html (metatagach). Dodatkowo musisz stworzyć unikalne treści, niekopiowane z innych katalogów czy stron www. Są to dwa podstawowe rodzaje działań, które możesz przeprowadzić samodzielnie. Optymalizacją strony pod wyszukiwarki (optymalizacja kodu źródłowego strony) oraz pozyskiwaniem linków (podstawowe zadanie pozycjonerskie) powinien zająć się specjalista, którego należy w tym celu zatrudnić.
(Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj wcześniejszy artykuł z naszego cyklu: Strona przyjazna wyszukiwarkom, czyli jak osiągać wysokie pozycje w Google?)

Wadą pozycjonowania organicznego jest to, że pierwsze efekty można zaobserwować dopiero po kilku do kilkunastu tygodni od rozpoczęcia działań promocyjnych. Jednak reklama wypracowana w ten sposób będzie przynosiła długofalowe korzyści.

Koszt pozycjonowania
Trudno podać konkretny przedział cenowy profesjonalnego pozycjonowania. Koszt takich usług zależy w głównej mierze od trzech rzeczy: konkurencyjności branży, ilości pozycjonowanych słów kluczowych oraz czasu pozycjonowania.

Reklama AdWords

AdWords to program reklamowy wyszukiwarki Google, w którym możesz wyświetlać tzw. linki sponsorowane, promujące Twoją stronę www. Linki te pojawiają się w dwóch miejscach: w wynikach wyszukiwania Google i na stronach internetowych współpracujących z Google w ramach programu AdSense.

Linki sponsorowane w wynikach wyszukiwania pokazują się nad wynikami organicznymi i z ich prawej strony, natomiast reklama w sieci AdSense pojawia się na innych stronach internetowych, których właściciele należą do tego systemu. Możliwe jest reklamowanie się za pomocą linków tekstowych lub graficznych (banerów).
Bardzo istotne jest to, że reklamy pochodzące z programu AdWords dopasowują się do treści strony, na której są wyświetlane. Oznacza to, że jeśli chcesz promować swoje biuro, możesz na wstępie ustalić, że reklama będzie pojawiać się tylko na stronach powiązanych z rynkiem nieruchomości i podobnych, czyli tam, gdzie przebywają Twoi potencjalni klienci.

Zalety kampanii AdWords:

– szerokie grono odbiorców,
– model rozliczeń PPC (Pay Per Click – płacisz jedynie za kliknięcie w reklamę, które przekieruje użytkownika na Twoją stronę internetową)
– dokładne targetowanie,
– pełna kontrola nad przebiegiem reklamy oraz sposobem wydatkowania budżetu (można wykupić konkretną ilość kliknięć, bądź uiścić opłatę za każde kliknięcie w określonym przedziale czasowym),
– efekty widoczne natychmiast (reklama uruchomiona zostaje w kilka minut po jej stworzeniu).

Aby reklamować się z Adwords, musisz posiadać konto Google np. pocztę Gmail. Gdy masz już takie konto, wejdź na stronę http://www.google.pl/intl/pl/ads/. Tam znajdziesz dokładny opis, jak stworzyć reklamę w Google.

Koszt kampanii AdWords

Koszty kampanii, podobnie jak pozycjonowania, zależą od tego, jak konkurencyjna jest branża, w której działasz. Na początku musisz ustalić, na jakie słowa kluczowe chcesz się reklamować, np. „mieszkania Łódź”, „mieszkania na sprzedaż Łódź” i określić maksymalną stawkę, jaką możesz zapłacić za kliknięcie (np. 50 gr) oraz Twój dzienny budżet (np. 35 zł). Reklama będzie się wyświetlać do momentu, gdy konkurencja przebije Twoje ceny lub dzienna stawka przeznaczona na promocję zostanie przekroczona.

Która forma promocji w internecie najbardziej się opłaca, czyli jak analizować skuteczność podjętych działań

Jaka jest najskuteczniejsza i tania metoda reklamowania firmy w internecie? Niestety nie istnieje uniwersalny, efektywny dla każdego sposób. Dostępne są jednak narzędzia, które pomagają opracować najlepszą strategię i doprowadzić ją do perfekcji. Do tego służą m.in. statystyki strony www – jedno z najważniejszych narzędzi w e-marketingu, dzięki któremu zaoszczędzisz bardzo dużo pieniędzy. Przyjrzymy się również darmowym statystykom Google Analytics, które są doskonałym rozwiązaniem, jeśli szukasz odpowiedzi na pytania:
• Kto odwiedza Twoją stronę internetową?
• Jakie działania na niej podejmuje/jakich akcji na niej dokonuje?
• Jak na nią trafił (np. bezpośrednio, z wyszukiwarki czy np. przez reklamę Google)?
• W którym momencie rezygnuje z dalszego przeglądania strony?

Dzięki statystykom określasz profil swoich użytkowników, sposób ich zachowania i problemy, na które natrafiają, przeglądając Twoją stronę www. Takie dane pomogą Ci podjąć decyzję, czy warto inwestować pieniądze w reklamę, czy może najpierw należałoby zadbać o podstawy, czyli funkcjonalną, przyjazną internautom stronę www.

Jak założyć konto Google Analytics?
Aby korzystać z Analytics, musisz mieć konto Google (np. używać poczty Gmail). Wejdź na stronę Google.pl. Na dole znajdziesz link Rozwiązania dla firm. Na stronie, która się otworzy, wybierz Analytics z sekcji Udoskonalanie witryny internetowej. Aby statystyki zbierały dane o odwiedzinach Twojej strony www, musisz je z nią połączyć. Połączenie polega na umieszczeniu fragmentu kodu, który znajdziesz w konfiguracji statystyk na swojej stronie internetowej, w tzw. sekcji HEAD (w kodzie strony).

Z następnego artykułu dowiesz się, co to jest targetowanie kampanii oraz jak stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku.

Autor: Alicja Zbytniewska

Cykl warsztatów został opracowany przez zespół specjalistów ds. e-marketingu z Nieruchomosci-online.pl, jednego z czołowych portali ogłoszeniowych w Polsce. Poprzez dzielenie się wiedzą z przedstawicielami z branży nieruchomości, serwis ma na celu dbanie o wysoką jakość ogłoszeń w internecie.
Biurom nieruchomości i deweloperom dedykuje wyszukane formy prezentacji i promocji nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego, w dużo bardziej konkurencyjnych cenach niż inne serwisy. Priorytetem portalu jest dbałość o aktualność ogłoszeń. Więcej na temat serwisu: http://www.nieruchomosci-online.pl/

Prawa autorskie do artykułu należą do portalu Nieruchomosci-online.pl. Wszelkie formy powielania materiału powinny być opatrzone notą autorską i występować w niezmienionym kształcie.

Więcej artykułów z cyklu I patrz EDUKATOR pprn.pl

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów