Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

GEOPORTAL WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO Profesjonalne narzędzie dla uczestników rynku nieruchomości

Ryszard Podladowski

Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i teleinformacyjnych pozwala na przetwarzanie danych przestrzennych, ich interaktywne konfigurowanie i pozyskiwanie użytkowej formy graficznej i opisowej wybranej nieruchomości lub działki. Geoportal pod adresem www.geoportal.lodzkie.pl zapewnia bezpłatny dostęp do zbioru danych przestrzennych i usług z nimi związanych każdemu sieciowemu odbiorcy, którym może być przysłowiowy Kowalski planujący sobie np. trasę podróży ale też i specjalista w danej branży. Wyjątki od zasady bezpłatności wynikają z zapisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i dotyczą głównie pobierania danych.
Geoportal zawiera wiele serwisów zgrupowanych w 14 portali tematycznych. Istotne dla uczestników rynku nieruchomości to portale:
 inwestora,
 gospodarowanie ziemią,
 glebowo-rolniczy i geologiczny,
 województwa,
 program ochrony powietrza,
 obiekty użyteczności publicznej,
 ortofotomapy,
 Baza Adresowa Województwa Łódzkiego,
zawierające wiele warstw referencyjnych, np.:
 adresy
 działki ewidencyjne,
 granice administracyjne,
 miejscowości
 mapy topograficzne w skalach 1: 10 000, 1: 50 000, 1:250 000, ortofotomapy
Są to materiały pochodzące przede wszystkim z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, które są przydatne dla wielu prywatnych i publicznych użytkowników i właśnie ta użytkowa forma geoportalu jest mocną stroną jego struktury.
Treści warstw tematycznych stanowią np. oferty inwestycyjne.
Portal inwestora prezentuje szeroką wiedzę o ofertach inwestycyjnych w regionie łódzkim. Na konkretnym przykładzie prześledzimy jego możliwości.

1) Aktualność ofert.
Geoportal to przede wszystkim narzędzie dające duże możliwość utrzymywania ofert w aktualności. Uzyskano to dzięki opcji wprowadzania, modyfikacji, zmiany statusu i usuwania ofert bezpośrednio przez przeglądarkę internetową. Przedstawiciele współpracujących z Departamentem Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego jednostek otrzymali unikalne loginy i hasła do serwisu Inwestycji i samodzielnie prowadzą bazę ofert we właściwym dla siebie zakresie, bez udziału administratora systemu. Aktualność konkretnej oferty zależy więc wyłącznie od właściciela nieruchomości lub osoby aktualizującej dane w Geoportalu w jego imieniu.
2) Praktycznie nieograniczony zakres informacji o nieruchomości lub jej części.
Każda nieruchomość (lub jej część) stanowiąca ofertę inwestycyjną może być opisana szeregiem atrybutów. Spośród najważniejszych można wymienić: położenie, infrastrukturę techniczną i komunikacyjną, otoczenie nieruchomości, informacje o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, cenę i wiele innych.

Wykaz domyślnych atrybutów zawiera tabela:

 

Do każdej oferty istnieje możliwość dodania załączników w postaci np. zdjęć i dokumentów w formatach: jpg, doc, pdf. Dla wydzielonej grupy ofert stanowiących oddzielną warstwę informacyjną można skonfigurować dowolne atrybuty.
3) Łatwość wyszukiwania nieruchomości.
Potencjalny inwestor w celu odnalezienia interesującej go oferty ma możliwość skorzystania z dedykowanych narzędzi wyszukiwania. Wyszukiwać można po nazwie, typie, rodzaju, statusie, właścicielu i powierzchni.

Istotne informacje z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zawarte w informacji o konkretnej ofercie inwestycyjnej mogą być poszerzone. Między innymi poprzez publikację planów w formie numerycznej. Przykładem jest pilotażowe opublikowanie wektorowych miejscowych planów oraz rastra studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wierzchlas.

Oprócz stanu prawnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy, dla potencjalnego inwestora, nabywcy nieruchomości, dzierżawcy lub nawet najemcy ważne są informacje o lokalizacji ogólnej ale także szczegółowej.
Ta ogólna to przede wszystkim położenie nieruchomości w danej miejscowości, dzielnicy, osiedlu odległości od krajowego i międzynarodowego intermodalnego układu komunikacyjnego (kolej, lotnisko, żegluga śródlądowa, drogi).
Szczegółowa lokalizacja nieruchomości powinna zawierać informacje o usługach „pierwszej potrzeby” dla np. deweloperów są to dane w zasięgu 5-10 minut (piechotą ) dostęp do:
 żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum;
dostęp do:
 służby zdrowia (lekarz rodzinny, lekarze specjaliści, apteka)
 do sklepów spożywczych, usług gastronomicznych
 komunikacji publicznej,
 terenów rekreacyjnych, parków, parkingów.
Do analizy lokalizacji szczegółowej można wykorzystać serwis obiektów użyteczności publicznej. Zawiera on ponad 20 000 obiektów z terenu województwa zgrupowanych w warstwach: handel i usługi, ochrona zdrowia, kultura i sport, komunikacja, świątynia, administracja, budynaek zamieszkania zbiorowego, oświata i nauka, służby ratownicze i porządkowe, informacja turystyczne, inne.
Kolejnym wartym uwagi elementem treści geoportalu są działki ewidencyjne pochodzące z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostów. Dzięki dobrej współpracy z samorządami powiatowymi geoportal dysponuje dobrą aktualnością tych informacji. Oprócz tego na bieżąco, w miarę uruchamiania usług WMS przez właściwych starostów, w formie zdefiniowanych linków do usług, udostępniane są działki ewidenycjne bezpośrednio z serwerów powiatowych.

W dalszej części opis kilku prostych i zaawansowanych narzędzi i funkcjonalności Geoportalu Województwa Łódzkiego.

• Linkowanie, osadzanie map na stronach internetowych
Istnieje możliwość wykorzystania zasobów publikowanych w Geoportalu Województwa Łódzkiego na własnych stronach (podstronach) internetowych. Geoportal oferuje bezpłatne Linkowanie, czyli umieszczenie na dowolnej stronie www linku do Geoportalu. Funkcjonalność ta umożliwia wycentrowanie mapy do wskazanej skali i obszaru w odpowiednim Portalu tematycznym, również z zapisanymi obiektami szkicu. Link na stronie internetowej może mieć postać pliku tekstowego bądź obrazka.
Ponadto, Geoportal udostępnia bezpłatną funkcjonalność Osadzania mapy, czyli umieszczenia na dowolnej stronie www okna mapowego z dynamiczną zawartością pochodzącą z Geoportalu.
Te funkcjonalności wykorzystywane są np. przez Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego do prezentacji na mapie oferowanych na przetargach nieruchomości województwa.

• Przeglądanie i wyszukiwanie informacji:
Podstawowe narzędzia nawigacji np. „Przesuń”, „Przybliż”, „Oddal”, „Pełen widok” dostępne w Panelu z narzędziami (w górnym prawym rogu) oraz Menu Widok – Zmiana widoku,
• Zaawansowane narzędzia wyszukiwania:
 „Szukaj na mapie” (dostępne w Menu Wyszukiwania w każdym portalu tematycznym): pozwalające na wyszukiwanie np. powiatów, gmin, miejscowości, ulic, rzek, zbiorników wodnych,
 dedykowane wyszukiwania dostępne w Menu Wyszukiwania: Wyszukiwanie działek (dostępne w Portalach województwa, inwestora, łowiectwa), Wyszukiwanie punktów POI oraz Wyszukiwanie zasięgów POI (w Portalu obiektów użyteczności publicznej), Wyszukiwanie ofert inwestycyjnych (w Portalu inwestora), Wyszukiwanie Fundacji, obiektów „Jeden procent” (w Portalu Społeczeństwo obywatelskie), Wyszukiwanie obwodów łowieckich (w Portalu łowiectwa),
 narzędzie „Selekcja, analizy, raporty” dostępne w Menu Wyszukiwania – pozwalające na tworzenie zaawansowanych zapytań do zbiorów danych przestrzennych publikowanych w Geoportalu oraz generowanie Tabel i Raportów podstawowych dla wyników wyszukiwania,

• narzędzia związane z umieszczaniem własnych szkiców na kompozycji mapowej
Tworzenie szkiców, ich etykietowanie, tworzenie buforów, importowanie plików z plików zewnętrznych w formatach XLS, TXT i KML dostępne jest z Paska menu „Narzędzia” – Szkicowanie.
Szkicowanie pozwala m.in. na wprowadzanie na mapie własnych szkiców w formie obiektów punktowych, liniowych (odcinek, krzywa) i powierzchniowych (poligon, „odręczny kształt”, okrąg).
Poszczególne narzędzia Szkicowania umożliwiają:
– tworzenie listy składowych szkicu (także etykiet) wraz z możliwością edycji, zaawansowanymi opcjami modyfikacji,
– obliczanie powierzchni poligonów oraz długości linii i odcinków,
– wykonywanie prostej analizy przestrzennej – buforowanie,
– pobieranie geometrii z selekcji do szkicu,
– importowanie geometrii z plików zewnętrznych.

Ponadto, widok mapy Geoportalu WŁ z własnymi szkicami można drukować (narzędzie dostępne z Paska menu „Plik” – Drukuj), w tym do pliku w formacie PDF, generować „Link do kompozycji” mapowej ze szkicem, wysyłać „Widok mapy na e-mail” ze szkicem i komentarzem bezpośrednio z aplikacji Geoportalu WŁ (narzędzia dostępne z Paska menu „Plik”).

Istotne są, już bez ograniczenia czasowego, informacje o sąsiednich nieruchomościach, czasie dojazdu do pracy i z pracy w godzinach szczytu do instytucji administracji publicznej także dostęp do prawa miejscowego gmin w szczególności do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Geoportal jest narzędziem dającym duże możliwości rozbudowy. Nie tylko od zespołu prowadzącego ale przede wszystkim od zainteresowania i zaangażowania użytkowników zależą kierunki rozwoju i rozbudowy Geoportalu.
Co miesiąc Geoportal odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Cieszy tak duże zainteresowanie a szczególnie możliwości funkcjonalne dla użytkowników, którzy aktywnie i twórczo komentują nasze usługi. Ta wspólna aktualizacja Geoportalu jest wielką satysfakcją tworzenia usług publicznych, również dla uczestników rynku nieruchomości

Geoportal Województwa Łódzkiego jest jednym z produktów projektu „Infrastruktura Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Łódzkiego (IRSIP WŁ)”. Aby wzmocnić i przyśpieszyć realizację zadań wynikających z przyjętej w dniu 14 marca 2007 roku przez Parlament Europejski Dyrektywy 2007/2/WE ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE), Samorząd Województwa Łódzkiego zdecydował o umieszczeniu projektu IRSIP WŁ w „Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013”. Beneficjentem projektu jest Województwo Łódzkie, a realizowany jest on w partnerstwie z 12 jednostkami samorządu terytorialnego z województwa łódzkiego przez Departament Geodezji i Kartografii.
Celem projektu IRSIP WŁ jest wyrównanie dysproporcji w zakresie dostępu do informacji przestrzennej poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych przez mieszkańców i urzędy na terenie województwa łódzkiego. Wdrożenie IRSIP WŁ ma na celu kompleksowe i systemowe uporządkowanie spraw związanych z tworzeniem, utrzymaniem i korzystaniem z zbiorów danych przestrzennych, gromadzonych przez instytucje działające w regionie, szczególnie instytucje administracji publicznej.
Działająca Rada Programowa opiniuje kierunki działań opracowane przez trzy zespoły: usług publicznych, zespół ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego i zespół ds. zasilania systemu.
Na podstawie zdobytego doświadczenia podczas realizacji ww. projektu planowany jest nowy projekt z udziałem samorządu województwa łódzkiego, w ramach którego kontynuowana będzie współpraca z samorządami gminnymi w województwie, nastąpi rozbudowa Geoportalu oraz realizowane będą zadania dotyczące informacji topograficznej.

Uwaga! Artykuł został opublikowany w numerze 3 czasopisma Doradca Rynku Nieruchomości 2016 rok. Patrz link do całości numeru.

Ryszard Podladowski – Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył również Studium Organizacji i Zarządzania Gospodarką Mieszkaniową oraz Podyplomowe Studium Zarządzania – Inwestycje. Licencjonowany zarządca nieruchomości (licencja numer 133), licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami (licencja numer 2010), członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Podkomisja ds. Pośredników w Obrocie Nieruchomościami – do zakończenia jej działania w wyniku ustawy deregulacyjnej). Wykładowca wprowadzania reform ustrojowych RP oraz na kursach i szkoleniach dla zarządców i administratorów nieruchomości, jest również członkiem komisji egzaminacyjnych dla administratorów. Wykładowca na szkoleniach zagranicznych dotyczących zarządzania nieruchomościami. Autor publikacji dotyczących planów zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi i komercyjnymi oraz opracowań z zakresu prawa spółdzielczego i katastru nieruchomości, strategii zarządzania nieruchomościami. Wykładowca na studiach podyplomowych dla zarządców nieruchomości na Politechnice Łódzkiej, Społecznej Akademii Nauk w Łodzi – dla studentów geodezji, Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości w Warszawie, Studium Kształcenia Kadr w Bydgoszczy – rzeczoznawców majątkowych, pośredników. Członek Komisji Gospodarki Nieruchomościami PAN.

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów