Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Nieruchomości, własność, wolny rynek, przedsiębiorczość

Co determinuje wybór lokalizacji do zamieszkania?

2f
Co determinuje wybór lokalizacji do zamieszkania?

Długo zastanawialiśmy się, co sprawia, że ludzie decydują się wybrać określone mieszkanie. Doszliśmy do wniosku, że ogromny wpływ na decyzję ma lokalizacja. Każdy ma inne potrzeby oraz wymagania w tej kwestii. Jakie czynniki wpływają na wybór lokalizacji do osiedlenia się? Jak ułatwić sobie wyszukiwanie?

Zależy od wieku
Lokalizacja wybierana jest przez ludzi w zależności od ich wieku. Młodzi wybierają głównie nowe budynki na dobrze skomunikowanych i położonych blisko centrum osiedlach ze względu na szkoły, przedszkola i komunikację miejską. Dla tej grupy elementy takie, jak balkon lub własny ogródek nie są czynnikiem decydującym. Małżeństwa o większych dochodach – planujące w niedługim czasie potomstwo -decydują się na duże mieszkanie, położone w pobliżu terenów zielonych. Osoby, które do miast przyjeżdżają i mieszkają dopiero od kilku lat, decydują się na nowe osiedla blisko miejsc pracy – dla nich dostępność do komunikacji nie ma większego znaczenia. Osobną grupę stanowią zamożni klienci, którzy poszukują prestiżowego i komfortowego lokalu w centrum. Mniej zamożni wybierają zaś raczej wielką płytę lub nowe mieszkania poza granicami miasta.
Różnice widoczne są również, gdy pod lupę weźmiemy płeć. Mężczyźni chętniej decydują się na mieszkania w modnej lokalizacji. Dla kobiet znacznie ważniejsza jest możliwość posiadania balkonu czy ogródka oraz przyjaznych sąsiadów.

Komunikacja jest ważna
Niezwykle ważnym czynnikiem jest komunikacja. Transport publiczny jest pierwszym punktem analizowanym podczas badania otoczenia. Interesuje nas, czy w pobliżu znajdują się linie autobusowe, tramwajowe, a także bliskość metra czy kolei lub przynajmniej łatwego dojazdu do najbliższej stacji. Ma to szczególne znaczenie dla osób nie posiadających własnego samochodu oraz rodzin z dziećmi w wieku około szkolnym.
Drugą wytyczną jest infrastruktura drogowa. Pełni ona kluczową rolę w ocenie, czy do nowego lokum nie będzie docierał hasał najbliższych ruchliwych ulic. Jednocześnie dla przyszłych lokatorów istotna jest kwestia porannych oraz popołudniowych korków.
Ponadto przy zakupie mieszkania w centrum miasta zwracamy szczególną uwagę na możliwość bezproblemowego zaparkowania auta, jeżeli budynek nie posiada parkingu wewnętrznego.

Poczucie bezpieczeństwa
Nie bez znaczenia jest również opinia na temat danej dzielnicy, jej mieszkańców oraz sąsiedztwa z chociażby parkiem czy placem zabaw. Każdemu zależy na tym, by w miejscu zamieszkania czuć się komfortowo oraz bezpiecznie.
Nowoczesne osiedla często wyposażone są w system monitoringu, co niewątpliwie wpływa na poczucie bezpieczeństwa. A wiedzę, iż dana dzielnica jest spokojna, a sąsiedzi bezkonfliktowi można traktować na równi z najlepszym systemem zabezpieczeń.

Chcemy mieć wszystko pod ręką
Wybór odpowiedniego osiedla czy dzielnicy jest bardzo istotną kwestią. Wielu osobom, które szukają mieszkania zależy na tym, by określony obiekt – miejsce pracy, przedszkole, dom rodzinny, centrum miasta lub szkoła – znajdowały się w pobliżu domu. Lokalizacja mieszkania w pobliżu takich instytucji jest szczególnie ważna dla osób z dorastającymi dziećmi.

Miasto, a wieś
Wybór właściwej lokalizacji mieszkania lub domu w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb potencjalnych kupujących. Dla jednych ważny jest szybki dojazd do pracy, dlatego decydują się na zakup mieszkania w śródmieściu. Dla nich okolica musi tętnić życiem 24 godziny na dobę. Potrzebują komfortu psychicznego, że o każdej porze dnia i nocy móc wyjść do sklepu lub na miasto.
Istnieją jednak również tacy ludzie, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania w centrum miasta wśród zgiełku oraz ciągłego szumu. Dla innych ważniejszy jest spokój i cisza, dlatego też kupują mieszkanie lub na obrzeżach miasta.

Patrzymy przyszłościowo
Nauczeni doświadczeniem lub ostrzeżeni przez najbliższych nie zapominamy, że Polska jeszcze długi czas będzie wielkim placem budowy. Właśnie dlatego wnikliwie przyglądamy się planom zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Warto wiedzieć co i kiedy miasto planuje postawić w okolicy naszego wymarzonego mieszkania. Plany i studia zagospodarowania dostępne są na stronach internetowych urzędów gmin.

Jak szukać lokum idealnego?

Poszukiwanie idealnego mieszkania warto rozpocząć od przejrzenia ofert dostępnych w Internecie. Większość portali nieruchomości udostępnia użytkownikom wyszukiwarki mieszkań na sprzedaż lub wynajem. Mają one jednak jedną wadę – można w nich szukać tylko po nazwie ulicy. Oznacza to, że po wpisaniu konkretnego adresu zobaczysz tylko i wyłącznie mieszkania dostępne pod nim. Firma iHouse postanowiła pójść o krok dalej i wykorzystać satelity GPS. Dzięki temu wystarczy, że zaznaczysz na mapce rejon, który Cię interesuje i natychmiast pojawią się wszystkie mieszkania dostępne w danej okolicy. Co jest bardzo ważne – nie musisz znać nazwy żadnej z ulic. Wystarczy, że podasz dzielnicę, nazwę przedszkola lub miejsce swojej pracy. Warto podkreślić, że „zaznaczenie” możesz dowolnie przesuwać po mapie, dzięki czemu swobodnie przejrzysz oferty, które Cię interesują.

Źródło: Olga Kowalczyk-Kustra www.ihouse.pl

logoihouse

Udostępnij ten artykuł

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów