Nasz profil na Facebook.com - polub nas

media

Prezentujemy informacje o ciekawych opiniach i wypowiedziach w mediach odnoszących się do rynku nieruchomości.

 • Efekt synergiczny

  Dodano: 23/06/2017
  Marek Kloc

  Marek Kloc

  Aktualnie sporym problemem jest opinia na temat biur i pośredników wśród społeczeństwa. Sytuacja pogorszyła się po deregulacji zawodu od 1 stycznia 2014 roku. Pojawiło się wiele biur bez licencji, doświadczenia i wiedzy. Braki te tuszowane są konkurencyjnością cen, a tworząca się przez to dysproporcja w jakości obsługi wpływa negatywnie na opinię całej grupy zawodowej. Problematyczna jest też niechęć samych biur i pośredników do współpracy zawodowej, choć wiadomo, że wspólnie prowadzone działania dają o wiele lepsze efekty.

  Czytaj dalej
 • Gdzie po kredyt hipoteczny gdy nie masz wkładu własnego?

  Dodano: 21/06/2017

  Osoby, które nie posiadają 20-procentowego wkładu własnego również mogą uzyskać kredyt hipoteczny na sfinansowanie upatrzonej nieruchomości. Które instytucje bankowe oferują najatrakcyjniejsze warunki kredytowania przy założeniu, że posiadamy wkład własny na poziomie poniżej 20%? Na co należy zwrócić uwagę starając się o taki kredyt?

  Czytaj dalej
 • Warunki zabudowy, a dostęp do drogi publicznej…

  Dodano: 21/06/2017

  W sytuacji, gdy dla danego terenu brak jest uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor zobowiązany jest wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla danej działki. Jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać taką decyzję? Jednym z elementów jest dostęp do drogi publicznej. Jakie najczęściej pojawiają się problemy z „dostępem do drogi publicznej”?

  Czytaj dalej
 • GUS o budownictwie mieszkaniowym w okresie styczeń-maj 2017

  Dodano: 21/06/2017

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił miesięczne wstępne wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Jak wynika z zaprezentowanych danych, w okresie I-V 2017 r oddano do użytkowania 63 903 mieszkań, czyli o 3,0 % więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. W analizowanym okresie zostały wydane pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 106 841 mieszkań oraz rozpoczęto budowę 83 672 mieszkań – odpowiednio o 38,3% i 21,7% więcej w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Jak kształtowała się sytuacja w polskim budownictwie mieszkaniowym z uwzględnieniem jego poszczególnych form oraz lokalizacji?

  Czytaj dalej
 • Aranżacja wnętrz: fakty i mity o domach kanadyjskich

  Dodano: 19/06/2017

  Każdy z nas marzy, aby budowa domu odbyła się w sposób szybki i bezproblemowy. W rzeczywistości często przedłużają ją m.in. niesprzyjające warunki atmosferyczne, niesolidni wykonawcy, brak wiedzy i doświadczenia przy planowaniu takiej inwestycji. Czy opcją dla szybkiej budowy są domy kanadyjskie pod klucz? Co charakteryzuje takie budownictwo? Jakie są fakty i mity dotyczące domów kanadyjskich?

  Czytaj dalej
 • Kredyt hipoteczny: lepsza niższa marża czy prowizja?

  Dodano: 19/06/2017

  Analizując oferty kredytów hipotecznych można zauważyć zależność, że niższej marży towarzyszy wyższa prowizja za udzielenie kredytu i odwrotnie. Wiele osób zaciągając kredyt zakłada, że będzie go spłacać co najmniej kilkanaście lat. Inni traktują kredyt jako „finansowy pomost” pozwalający kupić mieszkanie, wyremontować je i się wprowadzić, a dopiero później sprzedać stare lokum. Kiedy bardzie opłacalny jest wybór kredytu z niższą marżą, a kiedy z niższą prowizją?

  Czytaj dalej
 • Czy jeszcze w tym roku powstanie szansa na uzyskanie dopłaty MdM?

  Dodano: 19/06/2017

  Trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Proponowane zmiany mają zlikwidować obecnie obowiązujący limit przyjmowania wniosków o dopłaty w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, odpowiadający wartości 95% puli środków przeznaczonych na dany rok. Nowe regulacje prawdopodobnie wejdą w życie w sierpniu br. Czy to oznacza, że jeszcze w tym roku powstanie szansa na uzyskanie dofinansowania MdM?

  Czytaj dalej
 • W jaki sposób deweloperzy finansują budowy?

  Dodano: 15/06/2017

  Firmy deweloperskie w różny sposób finansują realizowane przez nich inwestycje np. ze środków pochodzących z kredytów inwestycyjnych, środków własnych, wpłat uzyskanych od przyszłych nabywców. Serwis nieruchomości Dompress.pl przeprowadził wśród deweloperów sondę w jaki sposób finansują swoje projekty? Jakie czynniki mają wpływ na taki sposób finansowania?

  Czytaj dalej
 • Dział spadku, spłata, a PIT

  Dodano: 15/06/2017

  Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 09.06.2017 r. nr 0111-KDIB-2-2.4011.79.2017.1.KK uzyskanie w ramach działu spadku spłaty w wysokości nie przekraczającej wartości posiadanego udziału w spadku nie powoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia.

  Czytaj dalej
 • NBP o rynku nieruchomości w I kwartale 2017 r

  Dodano: 15/06/2017

  Narodowy Bank Polski zaprezentował kwartalny raport podsumowujący sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce. Jakie najważniejsze zjawiska obrazowały rynek nieruchomości w największych polskich miastach w w I kwartale 2017 roku? Jakie wnioski uzyskano w ramach przeprowadzonej analizy rynku nieruchomości? Jak kształtowały się ceny mieszkań, a także dostępność mieszkania, kredytu, kredytowa mieszkania?

  Czytaj dalej