Nasz profil na Facebook.com - polub nas

media

Prezentujemy informacje o ciekawych opiniach i wypowiedziach w mediach odnoszących się do rynku nieruchomości.

 • Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność obejmie również domy jednorodzinne?

  Dodano: 09/12/2016

  Trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Początkowo nowe regulacje miały obejmować właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych. Prawdopodobnie jednak zostaną one rozszerzone również na nieruchomości zabudowane domami jednorodzinnymi. Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie z początkiem nowego roku, najprawdopodobniej termin ten przesunie się na pierwsze miesiące 2017 roku.

  Czytaj dalej
 • Jakie biura wybierają najemcy?

  Dodano: 09/12/2016

  Właściciele i zarządcy biurowców prześcigają się w pomysłach jak zachęcić najemców do wyboru powierzchni biurowych w ich inwestycjach. Na co najbardziej zwracają uwagę najemcy poszukując biura do najmu? Które zachęty i bonusy najbardziej przyciągają najemców?

  Czytaj dalej
 • Podsumowanie na rynku kredytowym w 2016 roku

  Dodano: 09/12/2016

  Wzrost wymaganego przez banki wkładu własnego zgodnie z rekomendacją KNF, dość szybkie wstrzymanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, ograniczenie kredytowania nieruchomości rolnych w związku z wejściem w życie ustawy dotyczącej obrotu gruntami rolnymi, a także wprowadzenie podatku bankowego to tylko niektóre czynniki, które miały wpływ na kształtowanie się rynku kredytowego w Polsce w 2016 roku? Czego możemy oczekiwać na rynku kredytów mieszkaniowych w 2017 roku?

  Czytaj dalej
 • Poznaj lokalny rynek nieruchomości zanim kupisz mieszkanie

  Dodano: 06/12/2016

  Rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym. Jego uwarunkowania w poszczególnych miastach mogą być różne. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania należy zapoznać się z danym rynkiem. Jakie czynniki należy w tym celu wziąć pod uwagę?

  Czytaj dalej
 • PIT, a różne cele mieszkaniowe

  Dodano: 06/12/2016

  W przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia zobowiązani jesteśmy do zapłaty podatku dochodowego. Można jednak skorzystać z ulgi mieszkaniowej jeśli uzyskane środki wydatkujemy w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30.11.2016 r. nr 2461-IBPB-2-2.4511.832.2016.2.AP istnieje możliwość łączenia celów mieszkaniowych w celu skorzystania ze zwolnienia z PIT np. spłata kredytu mieszkaniowego oraz remont domu.

  Czytaj dalej
 • Ile czasu będziemy odkładać na wkład własny w 2017 r?

  Dodano: 06/12/2016

  Z początkiem przyszłego roku osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny będą musiały dysponować wyższym, 20-procentowym wkładem własnym. Portal Bankier.pl dokonał analizy ile czasu mieszkańcy wybranych polskich miast będą musieli odkładać na wkład własny przy zakupie 55-metrowego mieszkania. Jakie wnioski uzyskano w ramach przeprowadzonego badania? Mieszkańcy których miast najszybciej, a których najdłużej będą musieli odkładać na wkład własny?

  Czytaj dalej
 • PIT: Zakup nieruchomości za granicą, a cel mieszkaniowy

  Dodano: 02/12/2016

  Osoba, która dokonała sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Może jednak skorzystać z ulgi mieszkaniowej jeśli uzyskane środki wydatkuje w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Czy można skorzystać z ulgi mieszkaniowej w przypadku zakupu nieruchomości położonej zagranicą?

  Czytaj dalej
 • Aranżacja wnętrz: drewniane dodatki

  Dodano: 02/12/2016

  Osobom ceniącym naturalne rozwiązania zapewne przypadnie do gustu wykorzystanie drewnianych elementów we wnętrzach. Drewniane elementy mogą zastosować miłośnicy wielu stylów. W jaki sposób wykorzystać drewniane akcenty przy aranżacji przestrzeni naszych mieszkań i domów.

  Czytaj dalej
 • AMRON-SARFiN o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości w Polsce. III kwartał 2016.

  Dodano: 02/12/2016

  Podobnie jak w poprzednich kwartałach Związek Banków Polskich opublikował raport AMRON-SARFiN o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości w Polsce. Jak wynika z zaprezentowanych w raporcie danych, w III kwartale 2016 roku udzielonych zostało 42 635 umów o kredyt mieszkaniowy, o łącznej wartości 9,676 mld zł tj. odpowiednio o 13,20 % i 8,78% mniej niż w poprzednim kwartale. Średnia wartość udzielonego kredytu w analizowanym okresie wyniosła 224 450 zł. Jak kształtowała się w badanym okresie struktura nowo udzielonych kredytów z uwzględnieniem m.in. ich wysokości, wskaźnika LtV, okresu kredytowania, średnich marż oraz oprocentowania? Jakie były średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych większych miastach w Polsce?

  Czytaj dalej
 • Aranżacja wnętrz: jak wybrać łazienkową armaturę?

  Dodano: 28/11/2016

  Jednym z istotnych elementów przy remoncie łazienki jest wybór armatury. Na rynku dostępna jest bogata oferta łazienkowych baterii o różnych kształtach i stylach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze armatury łazienkowej, aby była nie tylko piękna, lecz również praktyczna.

  Czytaj dalej