Nasz profil na Facebook.com - polub nas

media

Prezentujemy informacje o ciekawych opiniach i wypowiedziach w mediach odnoszących się do rynku nieruchomości.

 • Wciąż powstają nowe centra handlowe

  Dodano: 25/07/2016

  W Polsce wciąż przybywa nowych centrów handlowych. Właściciele i zarządcy tych obiektów konkurują między sobą. Starsze galerie są poddawane modernizacjom i rozbudowom, wprowadzają nowe funkcje. Na rynku odnotowano pierwsze zamknięcie galerii handlowej – CH Sosnowiec. Czy możemy spodziewać się kolejnych takich przypadków?

  Czytaj dalej
 • Biura na godziny coraz popularniejsze

  Dodano: 25/07/2016

  Coraz większą popularnością cieszą się biura do wynajęcia na godziny. Czym charakteryzują się biura serwisowane? Jaka grupa najemców najczęściej zainteresowana jest tego typu powierzchniami biurowymi? Gdzie możemy znaleźć takie biura?

  Czytaj dalej
 • Senat przyjął nowelizację ustawy dotyczącą obrotu gruntami rolnymi

  Dodano: 25/07/2016

  W piątek 22 lipca br Senat jednogłośnie, bez poprawek przyjął nowelizację ustawy dotyczącą obrotu gruntami rolnymi. Nowe regulacje mają na celu umożliwienie ustalanie wartości nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego wspólnie przez właściciela działki oraz instytucję bankową. W kolejnym etapie nowe przepisy trafią do Prezydenta.

  Czytaj dalej
 • Kiedy możemy wycofać się z umowy z deweloperem bez kosztów?

  Dodano: 21/07/2016

  Po podpisaniu umowy z deweloperem możemy od niej odstąpić w ciągu 30 dni w określonych przypadkach. W innych sytuacjach chcąc zrezygnować z umowy możemy próbować dogadać się z deweloperem i rozwiązać umowę za porozumieniem, znaleźć inną osobę na nasze miejsce i dokonać cesji umowy, bądź zrezygnować z umowy z konsekwencjami przewidzianymi w umowie. Kiedy możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni?

  Czytaj dalej
 • Spadająca zdolność kredytowa

  Dodano: 21/07/2016

  Na rynku obserwujemy tendencję spadkową zdolności kredytowej Polaków. Wśród głównych czynników mających wpływ na taki stan mają m.in. wprowadzony niedawno podatek bankowy, wyższe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z upadłościami SKOK-ów oraz perspektywa przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich. W którym banku uzyskamy najwyższą zdolność kredytową?

  Czytaj dalej
 • Raport REAS o rynku mieszkaniowym w II kwartale 2016 r.

  Dodano: 21/07/2016

  Firma doradcza REAS opublikowała kwartalny raport, w którym podsumowała sytuację na rynku mieszkaniowym w Polsce. Jakie zjawiska charakteryzowały rynek nieruchomości mieszkaniowych w II kwartale 2016 r.? Jak kształtował się popyt, podaż oraz ceny? Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości mieszkalnych w kolejnych miesiącach?

  Czytaj dalej
 • Deweloperzy apartamentowców prześcigają się w nietypowych udogodnieniach

  Dodano: 19/07/2016

  Na świecie concierge, siłownia oraz spa stanowią już standardowe rozwiązania stosowane w apartamentowcach. Deweloperzy coraz bardziej prześcigają się w pomysłach na nietypowe udogodnienia wykorzystywane w luksusowych nieruchomościach, aby zachęcić multimilionerów do swoich inwestycji. Jakie udogodnienia mogą znaleźć w takich nieruchomościach najbogatsi klienci?

  Czytaj dalej
 • GUS o budownictwie mieszkaniowym w okresie I-VI 2016 r

  Dodano: 19/07/2016

  Podobnie jak w poprzednich miesiącach Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Jak wynika z zaprezentowanych danych, w okresie I-VI 2016 r oddano do użytkowania 73 653 mieszkań, czyli o 15,1% więcej niż w tym samym okresie 2015 roku. W analizowanym okresie zostały wydane pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 98 136 mieszkań oraz rozpoczęto budowę 86 305 mieszkań – odpowiednio o 13,6% i 7,5% więcej w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Jak kształtowała się sytuacja w polskim budownictwie mieszkaniowym z uwzględnieniem jego poszczególnych form oraz lokalizacji?

  Czytaj dalej
 • Niższy wkład własny w zamian za droższy kredyt

  Dodano: 19/07/2016

  Komisja Nadzoru Finansowego kilka lat temu nałożyła na banki obowiązek prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki kredytowej. Zgodnie z rekomendacją KNF minimalny wkład własny przy udzielaniu kredytu hipotecznego w 2016 roku wynosi 15%, zaś w przyszłym roku ma wzrosnąć do 20%. KNF dopuszcza jednak w tym roku możliwość udzielenia kredytu przy 10% wkładzie własnym pod warunkiem dodatkowego ubezpieczenia. Jaki jest koszt obsługi kredytu z niższym wkładem własnym? Czy w takim przypadku klient musi liczyć się z możliwością zapłaty wyższej marży i dodatkowych opłat?

  Czytaj dalej
 • Zmiany w przepisach dotyczące pośredników kredytowych

  Dodano: 15/07/2016

  Projekt ustawy o kredycie hipotecznym przygotowany przez Ministerstwo Finansów ma objąć pośredników kredytowych. Jakie zmiany zakładają nowe regulacje dotyczące funkcjonowania pośredników kredytowych? Kto będzie mógł nazywać się doradcą oraz posługiwać się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pojęciem doradztwa?

  Czytaj dalej